Filc spotyka koralik – zajęcia dla dzieci

Sobota 11:00-12:30

Czas trwania zajęć z jedną grupą: 45 minut 

Limit dzieci w każdej grupie: 10 dzieci 

Koszt: 10 PLN/1 dziecko + 1 opiekun bezpłatnie

Filc to jedna z najstarszych tkanin znanych ludzkości. Jej surowcem jest wełna, czyli sierść owcy. Podobnie jak w czasach starożytnych, filc może być dziś wykorzystywany do produkcji schronień, tekstyliów domowych, odzieży – od kapeluszy po płaszcze i obuwie – ale także drobnych przedmiotów, zabawek i biżuterii. Właściwości włókien wełnianych pozwalają na przekształcenie ich w całkowicie zwarty materiał pod wpływem wody i mieszania – proces filcowania. To jest właśnie magia rzemiosła, której mogą doświadczyć ci, którzy chcą tworzyć.

Biżuteria z koralików jest ważnym dodatkiem do tradycyjnych węgierskich strojów. Koralikowe kołnierze, koralikowe naszyjniki, paski i biżuteria wykonana różnymi technikami są typowe dla lokalnego stroju ludowego. Koraliki można wykorzystać na wiele sposobów – mogą być sznurowane, tkane, przyszywane, haftowane. Nie mówiąc już o różnorodności kształtów, materiałów i rozmiarów koralików. Podczas sesji można spróbować prostych technik sznurowania.

Z dziećmi w wieku 3-6 lat wykonujemy małe filcowe przedmioty: magiczne oko, małego węża czy bransoletkę. Ze starszymi dziećmi i dorosłymi możemy wykonać filcowe opaski i biżuterię.

Prowadzące: Kata Reiner, Ágota Hegedűs (dać linki do ich opisów w zakładce Artyści) 

Karpackie gry i zabawy taneczno-muzyczne 

Sobota 12:30-14:00

Czas trwania zajęć z jedną grupą: 45 minut 

Limit dzieci w każdej grupie: 10 dzieci 

Koszt: 10 PLN/1 dziecko + 1 opiekun bezpłatnie

Dzieci będa miały okazję poeksperytemntować ze swoim ciałem – poprzez różne ćwiczenia oddechowe, głosowe, ruchowe, w tym taneczne. 

Dzieci zamienią się w karpackie zwierzęta, krasnoludki, będą miały okazję poznać ciekawostki geograficzne i historyczne o Karpatach, a także o karpackich legendach.

Prowadzący: Taras Andrusewicz – urodzony we Lwowie, dyrygent chóru i pianista, miłośnik Karpat. Ukończył Akademię Muzyczną we Lwowie, Studium w Drohobyczu i Prawosławne Seminarium Duchowne w Kijowie. Interesuje się psychologią rozwoju i lubi pracę z dziećmi i młodzieżą. Przez 10 lat prowadził muzykoterapię w Stowarzyszeniu „Arka” w Borysławiu na Ukrainie