Warsztaty tańców z krainy Czango

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

« Wszystkie Wydarzenia

Warsztaty tańców z krainy Czango

13 maja @ 18:30 - 21:00

Czango (węg. Csángó) to oficjalna i popularna nazwa Węgrów mieszkających w Mołdawii, regionie leżącym w granicach Rumunii, stanowią w tym kraju mniejszość etniczną węgierskiego pochodzenia. Czangowie przybyli oni na tereny historycznej Mołdawii na przełomie XIII i XIV w. i mówią dialektem języka węgierskiego. Przez wiele lat Czangom nie pozwalano na pielęgnowanie własnej kultury. W przeciwieństwie do prawosławnej większości Rumunów są katolikami i od czasów osiedlania się w Mołdawii to wiara odgrywała ważną i spajającą rolę.
Tańce czango to głównie tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie.
Tańce czango w kręgu sprawiają, że osoby tańczące stają się jedną istotą, jednym organizmem. Taniec w kręgu tworzą wszyscy uczestnicy: wyborem tempa, kształtowaniem kręgu, tupaniem, dynamizmem i śpiewem. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni. Kroki taneczne są proste, ale niewłaściwy układ stóp może zepsuć taniec nie tylko sąsiada, lecz także wszystkich tańczących w kręgu. Bardziej skomplikowana jest nauka chwytania partnera za ręce, pas, plecy czy ramiona, jak również pilnowanie sąsiada i kształtu kręgu, szukanie i znalezienie wspólnoty tańca. O każdym elemencie tańców będziemy uczyć się podczas warsztatów.
Zaprezentuję także krótkie przyśpiewki, aby wszyscy mogli dołączyć do śpiewu podczas tańca.
Na wydarzenie może wejść każdy, niezależnie od wieku i umiejętności tanecznych – najważniejsze są dobre buty, odpowiedni humor, nastawienie do zabawy i chęć obcowania ze wspólnotą.
13 maja 2024,  18.30-21.00
W TAN, ul. Sukiennicza 6, Toruń
koszt: 60 zł
Na życzenie wystawiamy faktury i zaświadczenia o uczestnictwie.

Prowadzenie: Joanna Mieszkowicz

Od zawsze kocham tańczyć, podróżować, poznawać ludzi i wciągać ich w działania ekologiczno-kulturalne (jestem z wykształcenia panią od ochrony środowiska). Od ponad 2 dekad zgłębiam tańce ludu Czango uczestnicząc w wielu spotkaniach domów tańca, taborach tańca w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce. od 2008 organizuję (wspólnie z węgierskimi artystami Gergó Samsondi i Farkas Gyulai) potańcówki w różnych zakątkach Polski (od Jeleniej Góry przez Kraków, Warszawę po Gdańsk), w ramach których uczę tańców czango.
Od 2020 robimy nasze działania pod szyldem Festiwal Czango w Polsce, który ma otwartą formułę wędrującą, z finałowym dużym wydarzeniem w cudownym Toruniu.

Szczegóły

Data:
13 maja
Godzina:
18:30 - 21:00

Miejsce wydarzenia

W TAN, ul. Sukiennicza 6, Toruń
Skip to content