WARSZTATY: SKRZYPCE CZANGO [HU]

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

« Wszystkie Wydarzenia

WARSZTATY: SKRZYPCE CZANGO [HU]

7 października, 2023 @ 11:00 - 12:30

Czango 2023

Skrzypce w muzyce czango

Muzyka, której będziemy się uczyć ma za zadanie towarzyszyć tańcom czango, dlatego jest ona pełna energii, rytmu i charakterystycznych melodii, które odzwierciedlają lokalne tradycje i dziedzictwo kulturowe. Gra na skrzypcach w muzyce czango wymaga techniki, wrażliwości na rytm i zdolności do wydobycia charakterystycznego brzmienia. Ważna jest pozycja grającego, pozycja smyczka, smyczkowanie, a w szczególności charakterystyczny element, tzw. „smyczkowanie uderzające” (ang. „chopping”), co oznacza uderzanie smyczkiem o struny, aby uzyskać stukający rytmiczny efekt. Zwrócimy także uwagę na skalę, ornamenty i możliwości improwizacji.

Ogólnie rzecz biorąc, muzyka czango ma charakterystyczny, ekspresyjny i pełen życia dźwięk, który współtworzy niezapomniany kontekst dla tańców czango. Dołącz do kręgu!

Nauczyciele:

O czango 

Rdzenni Czangowie mieszkają na terenie Rumunii w regionie Mołdawii oraz w regionie Gimesz (węg. Gyimes) i stanowią w tym kraju mniejszość etniczną węgierskiego pochodzenia. Ich tradycyjna muzyka jest wyjątkowa –  głęboko zakorzeniona w wielokulturowej historii regionu Karpat Wschodnich. Znajdziemy w niej melodie średniowieczne, rytmy cygańskie, żydowskie, bałkańskie, a nawet polskie. 

Muzyka towarzysząca tańcom czango jest grana na tradycyjnych instrumentach, takich jak skrzypce, lutnia koboz, cymbały, flety (czango mołdawskie) oraz skrzypce i gardon (czango z Gimeszu). Tekstury dźwiękowe często nawiązują do lokalnej melodii i rytmu, co nadaje tańcom autentyczny charakter.

Informacje praktyczne:

Weź ze sobą bidon na wodę do picia, my zapewnimy wodę z kranu. 

KUP bilety

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu dostępnego tutaj>>

Liczba miejsc ograniczona. 

***Wymagany własny instrument i poziom znajomości grania na nim minimum średniozaawansowany. ***

** Na każde zajęcia można zapisać się niezależnie, bo program nie będzie powtórką pozostałych warsztatów, ale dla rozwijania umiejętności rekomendujemy udział w całym cyklu.**

*** Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości. Dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów i cały region Karpat, pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii. W folklorze można znaleźć wszystko: każdy naród ma swoją historię wpisaną głęboko w dziedzictwo kulturowe. Chcemy wydobywać te bogactwa i wykorzystywać je do wzbogacania naszego życia, zdrowia i naszych serc – tłumaczą organizatorzy Festiwalu z Fundacji Aeris Futuro i kapeli Szépszerével.***

 

Szczegóły

Data:
7 października, 2023
Godzina:
11:00 - 12:30
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
Skip to content