Najważniejsze spotkanie z kulturą czango w Budapeszcie już w najbliższą sobotę
Serdecznie zapraszamy na XXVIII Bal Csángó w dniu 22 lutego 2025 r. (sobota) o godz. 19:00, organizowany przez Fundację na rzecz Mniejszości Narodowych Pro Minoritate i Stowarzyszenie Sztuki Ludowej Válaszút w Budapeszcie, w budynku Millenáris B (1024 Budapeszt, ul. Art Association w Budapeszcie, w budynku Millenáris B (1024 Budapeszt, Kis Rókus u. 16-20.).
Dwadzieścia osiem lat temu organizatorzy pierwszego Balu Csángó w Budapeszcie zebrali się, aby zwrócić uwagę mieszkańców Kotliny Karpackiej i międzynarodowej opinii publicznej na zagrożoną, zagrożoną, delikatną i wrażliwą grupę ludzi, Csángó z Mołdawii, Gyimes i Siedmiu Dolin, oraz szczególnym wartościom, jakie ze sobą niosą. Naszym celem była pomoc w przetrwaniu społeczności Csángó.
Powszechnie wiadomo, że Csángó osiedlili się na obrzeżach Kotliny Karpackiej, podczas gdy Mołdawscy Csángó osiedlili się i żyją tam do dziś. Migranci z Gyimes i Barcovina mieszkali w granicach historycznych Węgier do XX wieku, podczas gdy bukowińscy Szeklerzy i mołdawscy Csángos osiedlili się poza granicami Kotliny Karpackiej.
Mołdawscy Csángos osiedlali się poza granicami w Bukowinie i Mołdawii przez wieki. Pomimo burz historii, wojen, najazdów tatarskich i brutalnej asymilacji, zachowali swoją religię i węgierską tożsamość i przez wieki marzyli o Węgrzech poza słonecznym sanktuarium, w odległej krainie poza ich zasięgiem.

Program XXVIII Balu Csángó
Nasz program opowiada o tej niekończącej się tęsknocie. W poezji Csángó, w pieśniach ludowych, pojawia się obraz odległej ojczyzny, pamięć o tragicznej emigracji i wszechobecna nadzieja na powrót do kraju z przeszłości. Tańce obejmują archaiczne tańce średniowiecznej Transylwanii i węgierskie tańce dla par.
W pokazie scenicznym Balu Csángó wezmą udział prości ludzie i ich dzieci z Gyimes i Mołdawii, którzy wciąż zachowują swoją kulturę ludową.
Na scenie zaprezentują się tradycyjni tancerze, muzycy i śpiewacy z Doliny Gyimesek, Ilona Nyisztor, Magdó Tímár, Pusztinai Kakasok, Szeret Youth Dance Ensemble, Paulina Benke, Pál Benke, Meric Szarka, András Hodorog, István László Legedi, Mihály Fejér, Róbert Benke, Dziecięcy Zespół Taneczny Lészpedi, Gyimesvölgyi C Cheat Dance Ensemble, Hétfalusi Zespół Pieśni Ludowej Kéknefelejcs, Petrás Mária, zespół Szigony, zespół Zurgó, zespół Somos, Fanfara Complexa.
Pokaz sceniczny poprzedzi dziecięcy taniec z kamieniami w godzinach 16.30-18.15, który odniósł ogromny sukces wśród rodzin z małymi dziećmi w poprzednich latach. Nasza wystawa obejmuje prace ceramiczne autorstwa Márii Petrás oraz fotografie rzeźbiarza i fotografa Gergely’ego Csomy.
Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się o godzinie 20:30. Pokaz gastronomiczny Csángó od godziny 17:30, stał się istotną częścią programu Balu Csángó, więc w tym roku będziemy mogli skosztować tradycyjnych potraw Csángó. Po pokazie scenicznym odbędą się występy taneczne, koncerty, lekcje śpiewu i inne atrakcje w kilku miejscach.
Ceny biletów na XXVIII Bal Csángó
Jeśli chcesz przyczynić się finansowo do sukcesu naszego wydarzenia, możesz to zrobić, kupując bilet sponsorski za 10.000 HUF lub płacąc cenę biletu: bilet siedzący 4.000 HUF (nieco powyżej 40 PLN), bilet stojący 2.500 HUF (niecałe 30 PLN).
Do kupienia on-line https://www.eventim.hu/hu/jegyek/xxviii-csango-bal-budapest-millenaris-park-b-epuelet-1475550/performance.html
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie www.csango.hu lub na platformach społecznościowych Csángó Bál.