Blisko, naturalnie, razem, etno&eko – czyli jak?
Aby stworzyć warunki nie tylko do zabawy, ale także odpoczynku i refleksji to całość muzycznych wydarzeń festiwalowych będzie bez sztucznego nagłośnienia, scena nie będzie oddalona ani zbytnio podniesiona nad publiczność, więc muzyka będzie słyszalna z tradycyjnej odległości. Stwarza to kameralny, ale i wspólnotowy charakter wydarzenia. Inne cechy naszego Festiwalu to tradycyjny zestaw instrumentów, zrelaksowane staromodne tempo, troska o środowisko, zdrowa, dobrej jakości lokalna żywność, brak klimatyzacji, brak reklam, brak produktów wielu globalnych firm, brak fast foodów, brak dopalaczy i napojów energetycznych itp. Podczas gdy na koncercie gramy w staromodnym składzie instrumentalnym, podczas części potańcówkowej (táncház) odkładamy tę zasadę na bok na rzecz grania z naszymi polskimi przyjaciółmi i szeroką gamą instrumentów. U zaproszonych muzyków, tancerzy, odwiedzających cenimy autentyczność w ruchu táncház, obywatelskie i chrześcijańskie wartości i zachowanie, odnoszenie się do siebie z szacunkiem, bez przekleństw.
Czy słyszeliście o Czangach?
To oficjalna nazwa Węgrów mieszkających w Mołdawii i Gimeszu – regionie Rumunii. Przybyli tam już w XIII wieku i przez wieki pielęgnowali swoją unikalną kulturę, mimo wielu trudności. Czangowie są katolikami, a ich wiara odegrała kluczową rolę w zachowaniu tożsamości wśród prawosławnej większości Rumunii. Mówią dialektem węgierskim, a ich tradycje przetrwały dzięki muzyce, tańcom i niezwykłej wspólnocie.
Nasz Festiwal Czango to doskonała okazja, aby poznać tę niezwykłą kulturę na własne oczy, uszy oraz poprzez dotyk i wibracje.
Zanurz się w klimacie, który łączy tradycje i radość wspólnego świętowania.
Poznajcie Andrása Hodoroga, wybitnego muzyka ludowego z Klézse, który jest jednym z najważniejszych przedstawicieli tradycyjnej muzyki Czangów z Mołdawii. Urodzony w 1940 roku, Hodorog gra na flecie od najmłodszych lat – to umiejętność, którą przejął od swojego dziadka. Jego talent i zaangażowanie w pielęgnowanie dziedzictwa przyniosły mu w 2016 roku prestiżową nagrodę Mistrza Sztuki Ludowej (a Népművészet Mestere).
Flet prosty, na którym gra András, to instrument o bogatej tradycji, wykorzystywany w muzyce ludowej od setek lat. Chociaż charakteryzuje się on ascetyczną budową, umożliwia jednak granie różnorodnych, złożonych melodii i wymaga ogromnej precyzji i umiejętności, by wydobyć z niego pełną gamę dźwięków i wibracji.
Ciekawostka: W tradycyjnej muzyce wiejskiej Czangów, flet prosty zazwyczaj nie był łączony ze skrzypcami. Jednak András Hodorog, jako pionier i wirtuoz, przełamał tę barierę, grając melodie wspólnie ze skrzypkami, tworząc wyjątkowe połączenie dźwięków!
Jego występy to nie tylko muzyka – to prawdziwa podróż w czasie, która przenosi słuchaczy w serce tradycji i dziedzictwa Czangów.
Przyjdź na nasz festiwal i posłuchaj mistrza na żywo! Nie przegap okazji, aby doświadczyć magii fletu prostego w wykonaniu jednego z ostatnich wiejskich muzykantów.
Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupu ręcznie wykonanych fletów, mielismy je na Festiwalu w 2022, a ich twórcą jest pasjonat tego instrumentu, Ségercz Ferenc. http://fluierciobanesc.ro/