Koncert „Bogactwo kultury czango” 

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

« Wszystkie Wydarzenia

Koncert „Bogactwo kultury czango” 

6 października, 2023 @ 20:00 - 21:30

Czango 2023

To najprawdopodobniej pierwsze w historii Polski wydarzenie, które zgromadzi artystów z ludu Czango zamieszkujących Gimesz oraz właściwe Węgry, rekonstruktorów folkloru z Budapesztu oraz artystów z Polski, którzy ponad 2 dekady lat temu zakochali się w muzyce i tańcach czango.

Tradycyjna muzyka czango jest wyjątkowa – głęboko zakorzeniona w wielokulturowej historii regionu Karpat Wschodnich. Znajdziemy w niej melodie, których rodowód sięga średniowiecza; cygańskie, żydowskie, bałkańskie, a nawet polskie. Rdzenni Czangowie mieszkają na terenie Rumunii, w Karpatach Wschodnich – w Mołdawii oraz w Gimeszu (węg. Gyimes) i stanowią w tym kraju mniejszość etniczną węgierskiego pochodzenia. Ten malowniczy obszar jest znany z pięknych krajobrazów górskich, unikalnej kultury ludowej oraz charakterystycznych tradycji, w tym tańców i muzyki czango. Muzyka wyróżnia się żywym tempem, charakterystycznymi rytmami i melodyką. Towarzyszy tańcom czango, które obejmują dynamiczne ruchy, wirujące figury i energetyczne stukanie nóg o podłoże, co tworzy ekscytujący spektakl taneczny. 

Muzyka czango z Mołdawii jest bardziej znana w Polsce, np. utwór i taniec o nazwie ‘Ścieżka diabła’ tańczony jest na popularnych potańcówkach typu balfolk, natomiast ta z Gimeszu jest nieco mniej znana. Tego wieczora będzie okazja zasmakować jej w najlepszym wydaniu, dzięki obecności wspaniałych artystów. 

Niezapomnianych wrażeń dostarczą nam:

  • Mária Petrás, Czango z Mołdawii — śpiew, bęben
  • István Lukács , Czangowie z Gimeszu, członkowie Kapeli Zerkuli — skrzypce
  • Dániel Bolya — flety
  • Farkas Gyulai — skrzypce, koboz, gardon, śpiew
  • Vajk Gyulai — flety, koboz
  • Gergely Sámsondi — skrzypce, koboz
  • Júlia Skopp — taniec
  • Jacek Hałas – flet pasterski, lira korbowa, akordeon, śpiew, taniec
  • Alicja Hałas – baraban, gardon

Kuratorzy: Joanna Mieszkowicz, Gergely Sámsondi

Po koncercie zapraszamy na Potańcówkę, w duchu węgierskiego domu tańca z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami.

KUP bilet

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu dostępnego tutaj>>

Liczba miejsc ograniczona 

*** Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości. Dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów i cały region Karpat pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii. ***

*** W folklorze można znaleźć wszystko: każdy naród ma swoją historię wpisaną głęboko w dziedzictwo kulturowe. Chcemy wydobywać te bogactwa i wykorzystywać je do wzbogacania naszego życia, zdrowia i naszych serc. ***

 Organizatorzy Festiwalu z Fundacji Aeris Futuro i kapeli Szépszerével.

 

Szczegóły

Data:
6 października, 2023
Godzina:
20:00 - 21:30
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
Skip to content