Warsztaty tańców czango z muzyką na żywo [HU]

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

« Wszystkie Wydarzenia

Warsztaty tańców czango z muzyką na żywo [HU]

6 października, 2023 @ 18:00 - 19:30

Czango 2023

Czango mołdawskie jest bardziej znane w Polsce (np. taniec o nazwie ‘Ścieżka diabła’ tańczony jest na popularnych potańcówkach typu balfolk), dlatego przygotowaliśmy warsztaty w dwóch grupach – poziom podstawowy i zaawansowany.

Jaki poziom wybrać?

  • Jeśli nawet nie masz doświadczenia w tańcach Czango, ale dużo tańczysz i czujesz, że masz poczucie rytmu – zapisz się do grupy zaawansowanej.
  • Jeśli nie czujesz się pewnie w tańcu, a tańce ludowe czy w kręgu są dla Ciebie zupełnie obce, ale chcesz je poznać – zapisz się do grupy podstawowej. 

Tańce z Gimeszu są mniej znane, a rytmy i kroki trudniejsze, dlatego będziemy ich uczyć od podstaw.

O czango

Rdzenni Czangowie mieszkają na terenie Rumunii w regionie Mołdawii oraz w regionie Gimesz (węg. Gyimes) i stanowią w tym kraju mniejszość etniczną węgierskiego pochodzenia. Ich tradycyjna muzyka jest wyjątkowa –  głęboko zakorzeniona w wielokulturowej historii regionu Karpat Wschodnich. Znajdziemy w niej melodie średniowieczne, rytmy cygańskie, żydowskie, bałkańskie, a nawet polskie. 

O tańcach

Tańce czango są znane ze swojej ekspresyjności, energii i żywego rytmu. Są wykonywane głównie w kręgu lub w parach po linii okręgu, a ich głównymi cechami są szybkie tempo i wirujące ruchy. Charakterystyką tych tańców jest również obecność intensywnego stuku nóg o podłogę jako podkreślenie rytmu muzycznego.

Muzyka towarzysząca tańcom czango jest grana na tradycyjnych instrumentach, takich jak skrzypce, lutnia koboz, cymbały, flety (czango mołdawskie) oraz skrzypce i gardon (czango z Gimeszu). Tekstury dźwiękowe często nawiązują do lokalnej melodii i rytmu, co nadaje tańcom autentyczny charakter.

Taniec w kręgu sprawia, że osoby tańczące stają się jedną istotą, jednym organizmem. Tworzą go wszyscy uczestnicy: wyborem tempa, kształtowaniem kręgu, tupaniem, dynamizmem i śpiewem. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni. Kroki taneczne są proste, ale niewłaściwy układ stóp może zepsuć taniec nie tylko sąsiada, lecz także wszystkich tańczących w kręgu. Bardziej skomplikowana jest nauka chwytania partnera za ręce, pas, plecy czy ramiona, jak również pilnowanie sąsiada i kształtu kręgu, szukanie i znalezienie wspólnoty tańca. O każdym z tych elementów będziemy uczyć się podczas warsztatów.

Nauczyciele:

  • Júlia Skopp
  • Farkas Guylai
  • Gergely Sámsondi

Informacje praktyczne:

Na warsztatach wymagane są wygodne buty, dziewczynom polecamy wziąć spódnice lub sukienki, a mężczyznom koszule (najlepiej też na zmianę) oraz bidon na wodę do picia (zapewniamy wodę z kranu). 

KUP bilety Tańce czango z Mołdawii – poziom podstawowy [HU]

KUP bilety  Tańce czango z Mołdawii – zaawansowany [HU]

KUP bilety Tańce czango z Gimeszu – poziom podstawowy [HU]

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu dostępnego tutaj >>

Liczba miejsc ograniczona

** Na każde zajęcia można zapisać się niezależnie, bo program nie będzie powtórką pozostałych warsztatów, ale dla rozwijania umiejętności rekomendujemy udział w całym cyklu. **

*** Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości. Dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów i cały region Karpat pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii. W folklorze można znaleźć wszystko: każdy naród ma swoją historię wpisaną głęboko w dziedzictwo kulturowe. Chcemy wydobywać te bogactwa i wykorzystywać je do wzbogacania naszego życia, zdrowia i naszych serc – tłumaczą organizatorzy Festiwalu z Fundacji Aeris Futuro i kapeli Szépszerével.***

 

Szczegóły

Data:
6 października, 2023
Godzina:
18:00 - 19:30
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
Skip to content