- To wydarzenie minęło.
Nauka tańców czango z Mołdawii – dla każdego
11 października @ 17:00 - 18:30
Taniec: Molnár Előd, Katyi Gyula
Muzyka: Gyulai Farkas
Kup BILET na Ekobilet >>
Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu.
Liczba miejsc ograniczona.
** Na każde zajęcia można zapisać się niezależnie, bo program nie będzie powtórką pozostałych warsztatów, ale dla rozwijania umiejętności rekomendujemy udział w całym cyklu. **
Jaki poziom wybrać?
- Jeśli nawet nie masz doświadczenia w tańcach Czango, ale dużo tańczysz i czujesz, że masz poczucie rytmu – przyjdź na grupy zaawansowane.
- Jeśli nie czujesz się pewnie w tańcu, a tańce ludowe czy w kręgu są dla Ciebie zupełnie obce, ale chcesz je poznać – zapisz się do grup ‘dla każdego’.
Czango mołdawskie jest bardziej znane w Polsce (np. taniec o nazwie ‘Ścieżka diabła’ tańczony jest także na popularnych potańcówkach typu balfolk), dlatego przygotowaliśmy warsztaty w dwóch grupach – poziom podstawowy i zaawansowany.
Tańce z Gimeszu są mniej znane, a rytmy i kroki trudniejsze, dlatego skierowane są dla osób tańczących.
O tańcach
Tańce czango są znane ze swojej ekspresji, energii i żywego rytmu. Są wykonywane głównie w kręgu lub parach po kręgu, a ich główną cechą jest szybkie tempo, wirujące ruchy i rytmiczne stuki nóg. Charakterystyczną cechą tych tańców jest również obecność intensywnego stuku nóg o podłogę, co jest podkreśleniem rytmu muzycznego.
Muzyka towarzysząca tańcom czango jest grana na tradycyjnych instrumentach, takich jak skrzypce, lutnia koboz, cymbały, flety (czango mołdawskie) oraz skrzypce i gardon (czango z Gimeszu). Tekstury dźwiękowe często nawiązują do lokalnej melodii i rytmu, co nadaje tańcom autentyczny charakter.
Taniec w kręgu sprawia, że osoby tańczące stają się jedną istotą, jednym organizmem. Taniec w kręgu tworzą wszyscy uczestnicy: wyborem tempa, kształtowaniem kręgu, tupaniem, dynamizmem i śpiewem. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni. Kroki taneczne są proste, ale niewłaściwy układ stóp może zepsuć taniec nie tylko sąsiada, lecz także wszystkich tańczących w kręgu. Bardziej skomplikowana jest nauka chwytania partnera za ręce, pas, plecy czy ramiona, jak również pilnowanie sąsiada i kształtu kręgu, szukanie i znalezienie wspólnoty tańca. O każdym elemencie tańców będziemy uczyć się podczas warsztatów.
O czango
Rdzenni Czangowie mieszkają na terenie Rumunii w regionie Mołdawii oraz w regionie Gimesz (węg. Gyimes) i stanowią w tym kraju mniejszość etniczną węgierskiego pochodzenia. Ich tradycyjna muzyka jest wyjątkowa – głęboko zakorzeniona w wielokulturowej historii regionu Karpat Wschodnich i Zakarpacia. Znajdziemy w niej melodie średniowieczne, rytmy cygańskie, żydowskie, bałkańskie, a nawet polskie.
Znaczenie kulturowe
Tańce czango to coś więcej niż tylko rozrywka – są one sposobem na zachowanie i przekazanie tożsamości kulturowej. Są wykonywane na
festiwalach, weselach i innych spotkaniach społeczności, służąc jako środek spójności społecznej i więzi międzypokoleniowej. Tańce odzwierciedlają również
historyczne zmagania i odporność ludu czango, który zachował swoje tradycje pomimo wielowiekowej presji politycznej i kulturowej.
Informacje praktyczne:
Na tańcach wymagane są wygodne buty, dziewczyny najlepiej w spódnicach lub sukienkach, a mężczyźni koszule (najlepiej też na zmianę), oraz bidon na wodę do picia, zapewniamy wodę z kranu.
*** Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości – dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów i cały region Karpat pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii. W folklorze można znaleźć wszystko: każdy naród ma swoją historię wpisaną głęboko w dziedzictwo kulturowe. Chcemy wydobywać te bogactwa i wykorzystywać je do wzbogacania naszego życia, zdrowia i naszych serc – tłumaczą organizatorzy Festiwalu z Fundacji Aeris Futuro i kapeli Szépszerével.***