Koncert „Bogactwo kultury czango”
11 października @ 19:00 - 20:30
To najprawdopodobniej jedyne w Polsce wydarzenie, które zgromadzi artystów z ludu czango oraz rekonstruktorów folkloru z Budapesztu, którzy ponad 3 dekady temu zakochali się w kulturze czango.
KUP BILET na EKOBilet >>
Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu.
Tego wieczoru będzie niepowtarzalna okazja posłuchać muzyki w wykonaniu Andrasa Hodoroga (rocznik 1940, 84 lata) – jednego z ostatnich wiejskich muzykantów zamieszkujących rumuńską Mołdawię. Towarzyszyć mu będą uczeń – Elód Molnar oraz wielu innych wspaniałych artystów węgierskich.
Tradycyjna muzyka czango jest wyjątkowa – głęboko zakorzeniona w wielokulturowej historii regionu Karpat Wschodnich. Znajdziemy w niej melodie średniowieczne, cygańskie, żydowskie, bałkańskie, a nawet polskie. Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości – dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów i cały region Karpat pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii.
Rdzenni Czangowie mieszkają na terenie Rumunii w Karpatach Wschodnich – w Mołdawii oraz w Gimeszu (węg. Gyimes) i stanowią w tym kraju mniejszość etniczną węgierskiego pochodzenia. Ten malowniczy obszar jest znany z pięknych krajobrazów górskich, unikalnej kultury ludowej oraz charakterystycznych tradycji, w tym tańców i muzyki czango. Muzyka charakteryzuje się żywym tempem, charakterystycznymi rytmami i melodyką. Muzyka ta towarzyszy tańcom czango, które obejmują dynamiczne ruchy, wirujące figury i energetyczne stukanie nóg, co tworzy ekscytujący spektakl taneczny.
Tradycyjna kultura czango, w tym muzyka, ginie na naszych oczach, odchodzą najstarsze pokolenia, które ją kultywowały, a młodzi ludzie dotknięci przymusową nauką języka rumuńskiego, odprawiania mszy świętych w języku rumuńskich, biedą, często zmuszeni do emigracji zarobkowej nie czują już tej wspólnotowości i wyjątkowości swojej kultury.
Niezapomnianych wrażeń dostarczą nam:
- Hodorog András, przedstawiciel ludu czango z Mołdawii, flety
- István Luki Lukács, przedstawiciel ludu czango z Gimeszu, skrzypce, gardon
- Lídia Draskóczy – skrzypce
- Előd Molnár, flety, taniec
- Farkas Gyulai – skrzypce, koboz, gardon
- Gergely Sámsondi – skrzypce, koboz
- Júlia Skopp – taniec, śpiew
Po koncercie zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii z regionu czango autorstwa Ádám Gyuli z udziałem Artysty a po nim na potańcówkę , w duchu węgierskiego domu tańca z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami.
Kuratorzy: Gergely Sámsondi, Pál Attila Illés
*** W folklorze można znaleźć wszystko: każdy naród ma swoją historię wpisaną głęboko w dziedzictwo kulturowe. Chcemy wydobywać te bogactwa i wykorzystywać je do wzbogacania naszego życia, zdrowia i naszych serc – tłumaczą organizatorzy Festiwalu z Fundacji Aeris Futuro i kapeli Szépszerével.***