- To wydarzenie minęło.
Nauka pieśni dawnej Galicji
12 października @ 15:00 - 16:30
Dla wszystkich chętnych od 10 roku życia
Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu.
Liczba miejsc ograniczona.
Prowadzący: Paweł Iwan
Pieśni zalotne, miłosne, rekruckie i okolicznościowe z centrum dawnej polsko-rusko-żydowskiej Galicji-Galilei, zwłaszcza z Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego. Kraina to trudna do uprawy i biedna, za to usiana wioskami i siedliskami rozłożonymi w urokliwych zakolach Sanu, w których wciąż jeszcze wspominają dziadków-śpiewaków i muzykantów.
Antywarsztat: jak w nauce języka można ćwiczyć dykcję, tak w śpiewie można pracować nad emisją głosu i jego barwą, ale najważniejsza pozostaje treść i emocje, które śpiewem komunikujemy. Klasycznie kształcony wokalista po przyjeździe do wiejskiego śpiewaka rozkłada ręce – do takiego śpiewania większość tego czego uczy się w szkołach i na warsztatach się nie przydaje: czasem trzeba śpiewać wyżej, czasem nieczysto, czasem napiąć gardło. Dlatego, zamiast analizować techniczne aspekty, zanurzymy się w samym śpiewie – tak jak od wieków uczono się śpiewać na wsi: spędzając wspólnie czas ze śpiewem.
Paweł Iwan zagra i zaśpiewa w koncercie „Przez Karpaty na Kujawy i Pomorze oraz w czasie potańcówek.
Informacje praktyczne:
Weź ze sobą bidon na wodę do picia, my zapewniamy wodę z kranu.
*** Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości – dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów i cały region Karpat pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii. W folklorze można znaleźć wszystko: każdy naród ma swoją historię wpisaną głęboko w dziedzictwo kulturowe. Chcemy wydobywać te bogactwa i wykorzystywać je do wzbogacania naszego życia, zdrowia i naszych serc – tłumaczą organizatorzy Festiwalu z Fundacji Aeris Futuro i kapeli Szépszerével.***