Pawel Iwan fot. Krystian Pisowicz
||

Paweł Iwan

Kolędnik, śpiewak, tancerz i cymbalista. Urodzony w 1984 w Ustrzykach Dolnych, wychował się w Jarosławiu. Od 2004 roku pracuje (a od 2012 roku przewodzi) w Stowarzyszeniu “Muzyka Dawna w Jarosławiu”, organizując m.in. Festiwal “Pieśń Naszych Korzeni”, gdzie poznawał i uczył się muzyki dawnej w najlepszych wykonaniach (m.in. Jordi Savall, Marcel Peres, Benjamin Bagby, Micrologus, Graindelavoix). Na festiwalu poznał również polską muzykę tradycyjną w wykonaniu m.in. Witka Brody, Janusza Prusinowskiego i Adama Struga.

Od 2012 roku w Krakowie, śpiewając najpierw z zespołem Perfugium, następnie (gościnnie) z zespołem Jerycho wydał łącznie 7 płyt z szerokim repertuarem wokalnej muzyki dawnej. 

Od 2014 roku, zainspirowany muzycznymi tradycjami rodzimego Podkarpacia gra na cymbałach, tańczy i śpiewa w zespołach Kapela z Innej Struny, Tadirindum, KBB, Pokrzyk, Kapela Ozimkowicza, Hajda Banda/Гайда Банда, C.K. Kapela – z którymi zdobywał m.in. wyróżnienia i nagrody w konkursach Nowa Tradycja i Stara Tradycja i występował na wielu festiwalach (m.in. Wszystkie Mazurki Świata, Rozstaje, Folkowisko, EtnoBaltica). Występuje również gościnnie z zespołami Iskierczanie (Dębica), Kapela Brodów, Kapela Serhija Ochrymczuka i Krajka/Крайка (Przemyśl). 

Współzałożyciel męskiej grupy śpiewaczej “Bractwo Różanego Wianka” oraz “Śpiewaków z Przemyskiego” – obie grupy specjalizują się w odtwarzaniu i wykonywaniu tradycyjnych pieśni Podkarpacia, współpracując m.in. z posiadającym obszerne zbiory etnograficzne Bartoszem Gałązką (które są zresztą systematycznie publikowane przez Stowarzyszenie “Muzyka Dawna w Jarosławiu”). Najbardziej ceni sobie muzykowanie w naturalnym dla muzyki tradycyjnej kontekście – religijnym (śpiewając w kościołach i na nabożeństwach) lub tanecznym (grając, śpiewając i tańcząc na potańcówkach). 

W 2020 rozpoczął cykl Ekskursyja Cudowna w Kolędy Podkarpacia, nagrywając (do tej pory) 64 odcinki (dwa sezony) z kolędami z Pogórza Przemyskiego, odtwarzając przy tym emisję głosu, której nauczył się od swojej babci (zamieszkałej na dawnej Bojkowszczyźnie).

Nagrody

2016 – I nagroda Konkursu „Scena Otwarta” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” dla zespołu Kapela z Innej Struny

2017 – I nagroda Konkursu “Stara Tradycja” dla zespołu Tadirindum

2019 – I miejsce w Konkursie Tańca podczas Taboru Lubelskiego w Żółkiewce wraz z Anną Iwan

2020 – I nagroda Konkursu “Stara Tradycja” dla zespołu Kapela Ozimkowicza

2021 – udział w finale Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia “Nowa Tradycja”

2022 – III nagroda w Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2022, Nagroda Publiczności „Burza Braw” oraz Nagroda Specjalna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie dla zespołu Hajda Banda / Гайда Банда

Podobne wpisy