Petras Maria z ceramika

Mária Petrás „Od wschodu do zachodu słońca”

Koncert Marii Petras „Od wschodu do zachodu słońca” tradycyjne pieśni węgierskich Czangów

14. października, piątek, 20:00-21:30

Petrás Mária /HU – śpiew, bęben; 

Kuratorzy koncertu: Joanna Mieszkowicz, Gergely Sámsondi Kiss

BILETY: 30 zł / 40 zł (ulgowy/normalny)

[ Bilety na wydarzenia festiwalu do kupienia on-line na https://artus.torun.pl/ ORAZ w obiektach Festiwalowych ]

Zaprezentuję tradycyjne melodie mołdawskich Czangów (węg. Csángó), pochodzące z czystego źródła od naszych przodków. Pragnę przekazać dźwięki i nastroje ze starego świata Czangów pełne miłości i pokoju – opisuje Artystka. 

W przepiękną  podróż w czasie i przestrzeni zabierze nas najlepsza i najsłynniejsza artystka ludu Czango – Mária Petrás (czyt. Maria Petrasz). Mária jest śpiewaczką ludową, ceramiczką, laureatką prestiżowej nagrody Prima Primissima i Nagrody Dziedzictwa Węgierskiego oraz członkinią Węgierskiej Akademii Sztuki (MMA). Można zaryzykować stwierdzenie, że jest węgierskim odpowiednikiem Cesarii Evory bądź Marii Siwiec.

Mária Petrás w dzieciństwie, ucząc się języka ojczystego, chłonęła jednocześnie pradawne mołdawskie pieśni węgierskie, ballady, pieśni gregoriańskie z autentycznym sposobem prezentacji. Jej sposób śpiewania jest zgodny z bogatym kolorowym stylem najlepszych wiejskich śpiewaków tego regionu, który podziwiało wielu folklorystów i muzyków, takich jak Béla Bartók. 

Urodziła się w 1957 r. w wiosce Diószén w Mołdawii, regionie leżącym w granicach Rumunii. To okolica zamieszkana przez Czangów (Csángó), mniejszość etniczną węgierskiego pochodzenia. Czangowie przybyli oni na tereny historycznej Mołdawii na przełomie XIII i XIV w. i mówią dialektem języka węgierskiego. Przez wiele lat Czangom nie pozwalano na pielęgnowanie własnej kultury. W przeciwieństwie do prawosławnej większości Rumunów są katolikami i od czasów osiedlania się w Mołdawii to wiara odgrywała ważną i spajającą rolę.

Maria wyraża swój szacunek dla różnych kultur, a szczególnie dla narodów chrześcijańskich  takich jak Polska. Jej najbardziej odległa wystawa miała miejsce pod Southern Stars w Australii, w 2015 roku. Podczas tej serii wystaw jedno z wydarzeń zostało zorganizowane przez Konsulat Polski w Sydney. 

Maria zawsze czuje się zaszczycona, że może odwiedzić Polskę i podzielić się swoim bogatym dziedzictwem w sztuce i człowieczeństwie z innymi.

Artystka wystąpi solo jak i z towarzyszeniem muzyków, m.in. Farkas Gyulai, Gergely Sámsondi Kiss– skrzypce, koboz, Róbert Kerényi– flety.

Przed koncertem o godz. 19:00 zapraszamy na wernisaż wystawy ceramiki Marii Petras, wstęp wolny

Bilety:

40 PLN normalny / 30 PLN ulgowy

Bilety ulgowe – osoby z kartą nauczycielską, studenci, młodzież do lat 18 oraz 65+). Dla uchodźców z Ukrainy pula darmowych wejściówek, wskazana wcześniejsza rezerwacja wejściówek pod adresem czango@aerisfuturo.pl ]

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacja regulaminu dostępnego tutaj

Więcej informacji o Artystce:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Petr%C3%A1s_M%C3%A1ria

https://www.mma-tv.hu/mma-tv/-/person/1297579/

Śpiew Marii Petras:

Ceramika i śpiew Marii Petras:

https://www.youtube.com/channel/UC_ECU09FYzT-R-9uOzn_0Eg

Podobne wpisy