Ceramika artystczna, Maria Petrás

Wystawa ceramiki artystcznej Márii Petrás – wstęp wolny

Wernisaż 14. października, piątek, 18:00-19:00

Wystawa potrwa od 14 października do 4 listopada.

Mária Petrás kształtuje i wypala w glinie swoją głęboką świadomość korzeni ludu Czango (węg. Csángó), jego wartości wspólnotowych, ludzkiego opanowania oraz relacji między Bogiem a ludzkością. Będąc dzieckiem poznawała mołdawską sztukę dekoracyjną Csángó. W 1990 roku przeniosła się na Węgry, gdzie uczęszczała do Budapeszteńskiej Szkoły Sztuki Użytkowej, specjalizując się w ceramice. Bogactwo jej twórczości przejawia się w tym, jak łączy ona elementy różnych okresów historii sztuki. W danym dziele widz może odnaleźć elementy rzeźby antycznej, sztuki kościelnej średniowiecza, jak również charakterystyczne elementy sztuki ludowej. Wnikliwy widz dostrzeże w jej figurkach elementy tradycyjnego stroju mołdawskiego: tradycyjną chustkę, pasma koralików, wstążki z ubranka niemowlęcia. Jej wspaniałe ceramiczne dzieła, wyrażające jej duszę, znajdują się na całym świecie. Mária Petrás miała dotąd ponad 300 wystaw w Europie i na świecie. 

Poza wystawami i występami Mária zawsze była i jest zaangażowana w pracę społeczną prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych. Jej studio w Pomaz jest zawsze otwarte dla każdego, kto chciałby spędzić z nią trochę czasu i otrzymać moc lub uzdrowienie z jej czystego duchowego źródła. 

Mária wyraża swój szacunek dla różnych kultur, a szczególnie dla narodów chrześcijańskich, takich jak Polska. Jej najbardziej odległa wystawa miała miejsce pod Southern Stars w Australii, w 2015 roku. Podczas tej serii wystaw jedno z wydarzeń zostało zorganizowane przez Konsulat Polski w Sydney. 

Mária zawsze czuje się zaszczycona, że może odwiedzić Polskę i podzielić się swoim bogatym dziedzictwem w sztuce i człowieczeństwie z innymi.

Więcej informacji o Artystce

Zapraszamy również na koncert Márii Petras

oraz na spotkanie o kulturze Czango z udziałem Márii w sobotę o godz. 15:30 we Dworze Artusa [link do podstrony FESTIWAL/PROGRAM/POZOSTAŁE WYDARZENIA]

Podobne wpisy