WARSZTATY GRY NA FLETACH W MUZYCE CZANGO

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

« Wszystkie Wydarzenia

WARSZTATY GRY NA FLETACH W MUZYCE CZANGO

6 października, 2023 @ 16:30 - 17:45

Czango 2023

Flety w muzyce czango

Gra na fletach w muzyce czango jest jednym z ważnych elementów tego tradycyjnego stylu muzycznego. Flety dodają melodyjności i barwy do charakterystycznych tańców czango. Gra na fletach w muzyce czango jest ściśle związana z rytmem i przebiegiem tańca. Poznamy różne typy fletów, sposoby trzymania instrumentów, układy ust i palców na otworach fletu, konieczne do uzyskania pożądanych dźwięków. W grze na flecie istotna jest realizacja charakterystycznych dla muzyki czango ornamentów. W celu nadania melodii ekspresji i autentycznego charakteru ważna jest umiejętność wykonywania techniki vibrato, jak również tryli i innych ozdobników. Również zrozumienie i realizacja zmian dynamicznych w obrębie utworu wpływa na ekspresję i pomaga oddać jego właściwy charakter. Odpowiednia identyfikacja rytmu, melodii i emocji to ajważniejsze aspekty gry na fletach w muzyce czango. Utrzymywanie kontaktu z rytmem tańca i współpraca z innymi wykonawcami to klucz do udanego występu.

Nauczyciele:

O czango 

Rdzenni Czangowie mieszkają na terenie Rumunii w regionie Mołdawii oraz w regionie Gimesz (węg. Gyimes) i stanowią w tym kraju mniejszość etniczną węgierskiego pochodzenia. Ich tradycyjna muzyka jest wyjątkowa –  głęboko zakorzeniona w wielokulturowej historii regionu Karpat Wschodnich. Znajdziemy w niej melodie średniowieczne; rytmy cygańskie, żydowskie, bałkańskie, a nawet polskie. 

Muzyka towarzysząca tańcom czango jest grana na tradycyjnych instrumentach, takich jak skrzypce, lutnia koboz, cymbały, flety (czango mołdawskie) oraz skrzypce i gardon (czango z Gimeszu). Tekstury dźwiękowe często nawiązują do lokalnej melodii i rytmu, co nadaje tańcom autentyczny charakter.

Informacje praktyczne:

Weź ze sobą bidon na wodę do picia, my zapewnimy wodę z kranu. 

KUP Bilet

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu dostępnego tutaj>>

Liczba miejsc ograniczona

* Na każde zajęcia można zapisać się niezależnie, bo program nie będzie powtórką pozostałych warsztatów, ale dla rozwijania umiejętności rekomendujemy udział w całym cyklu.*

**Będzie możliwość zakupu fletów na miejscu** 

***Wymagany jest własny instrument i poziom znajomości grania na nim minimum średniozaawansowany. ***

*** Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości. Dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów i cały region Karpat, pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii. W folklorze można znaleźć wszystko: każdy naród ma swoją historię wpisaną głęboko w dziedzictwo kulturowe. Chcemy wydobywać te bogactwa i wykorzystywać je do wzbogacania naszego życia, zdrowia i naszych serc – tłumaczą organizatorzy Festiwalu z Fundacji Aeris Futuro i kapeli Szépszerével.***

 

Szczegóły

Data:
6 października, 2023
Godzina:
16:30 - 17:45
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
Skip to content