Czango na Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2024
W ramach festiwalu odbędą się dwa wydarzenia związane z kulturą Czango. Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe zabawy dla dzieci i rodziców oraz potańcówkę, które poprowadzą członkowie zespołu Szépszerével oraz Joanna Mieszkowicz.
Wioska ETNO – dla małych i dużych
Kolejna nowa festiwalowa lokalizacja to sąsiadująca z Ogrodem UJ Łąka na Wesołej w kompleksie dzielnicy Wesoła. Miejsce, które z przestrzeni „poszpitalnej”, ma szansę stać się rychło nową przestrzenią uzdrowiskową w centrum Krakowa, zieloną strefą odpoczynku, wytchnienia, integracji. Na Łące budujemy dedykowaną najmłodszym wioskę ETNO dla małych i dużych – trzydniowy cykl familijnych warsztatów i spotkań muzycznych. Łąka na Wesołej to przystań przyjazna, pełna opowieści, tańców, wspólnego muzykowania, obcowania z muzycznymi tradycjami różnych stron świata, a przede wszystkim świetnej zabawy.
Noc Tańca
W piątkowy wieczór na Łące na Wesołej Noc Tańca (19.00-21.50) z udziałem Orkiestry Festiwalowej i (m.in.) zespołów Sawa, Száldop, Daniela Küblera i kapeli z Mogilan. Muzyczne spotkanie między Wisłą a Dunajem: pieśni weselne, rekruckie, pasterskie, krakowiaki, oberki, tańce w kręgu.
Száldop & Joanna Mieszkowicz to zespół, który wiernie odtwarza tradycje muzyczne regionu Siedmiogrodu (Erdély). Farkas Gyulai (skrzypce, gordon, śpiew) i Gergely Sámsondi (lutnia koboz, skrzypce, flety) to uczniowie wiejskich muzykantów, którzy propagują najstarsze formy muzyki ludowej, tradycyjne stroje instrumentów, melodie, skale muzyczne oraz tańce. Joanna Mieszkowicz, animatorka i propagatorka kultury Czango w Polsce, wspiera ich w prowadzeniu tańców, moderowaniu wydarzeń oraz tłumaczeniu.
Zapraszamy do wspólnej zabawy i nauki tańców na warsztatach, które pozwolą zanurzyć się w bogatej tradycji kultury Czango!
O festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2024
EtnoKraków/Rozstaje to międzynarodowy festiwal dedykowany muzyce etnicznej, tradycyjnej i world music, który odgrywa kluczową rolę w promocji muzyki tradycyjnej zarówno w Polsce, jak i w Europie. Od 1999 roku festiwal odbywa się nieprzerwanie, oferując uczestnikom muzykę z różnych zakątków świata. Podczas 25 edycji festiwalu, które miały miejsce w latach 1999-2023, publiczność miała okazję doświadczyć występów zespołów reprezentujących międzynarodową i polską scenę etno, world music oraz muzyki tradycyjnej.
26. edycja festiwalu EtnoKraków/Rozstaje odbędzie się w dniach 4–7 lipca 2024 roku.
EtnoKraków/Rozstaje to przestrzeń otwarta na wielokulturowość, forum prezentacji muzyki z różnych stron świata oraz możliwość popularyzacji polskich artystów na arenie międzynarodowej.
Nie przegap okazji do udziału w 26. edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje w dniach 4–7 lipca 2024 roku. Do zobaczenia na festiwalu!