Vince Mészáros

muzyk ludowy, nauczyciel gry na basie i altówce

Zespół Magyarhang (co oznacza: głos węgierski), założony na początku lat 2000, jest grupą, która zgodnie z wybraną nazwą kultywuje autentyczną tradycję muzyki ludowej Kotliny Karpackiej. Członkami orkiestry, która wywodzi się z Kővágóörs, są trzej bracia. Vince i Erzsébet są muzykami ludowymi i nauczycielami muzyki, a Mátyás jest dyrygentem i dyrektorem chóru; wszyscy troje ukończyli Akademię Muzyczną im.
Zainteresowanie autentyczną węgierską muzyką ludową odziedziczyli po swoich artystycznych rodzicach, którzy muzykowali i tańczyli od początku istnienia ruchu táncház. W 2018 roku ukazał się ich pierwszy solowy album zatytułowany „You are the day, I am the night”, na którym obok autentycznych melodii znalazły się ich autorskie rozwiązania muzyczne oraz elementy world music.
Oprócz występów na Węgrzech, występowali również na kilku festiwalach folklorystycznych za granicą, od Bukowiny po Chiny i Europę Zachodnią. W 2016 i 2017 roku uczestniczyli w imprezach ugrofińskich w Estonii i w Rosji, gdzie szerzyli piękno muzyki ludowej.
Vince’a Mészárosa można też usłyszeć na nagraniach zespołu „FelVonó”.

Podobne wpisy