Ágota Hegedűs

Ágota Hegedűs – Artystka emalii, kaletnik ludowy, arteterapeuta, instruktor rękodzieła

Jestem Ágota, artystką emalii, ludową kaletniczką, I arteterapeutką.

Miłość do rękodzieła, szacunek do rzemiosła i tradycji ludowych oraz ciekawość noszę w sobie od dzieciństwa. Emalią artystyczną zajmuję się od 2005 roku, a za swoją mistrzynię uważam Zytę Vincze.

Pierwsze co mnie urzekło to różnorodność kolorów i połysk emalii.

Połączenie metalu i szkła (emalii) w piecu o temperaturze 840 stopni to „magia”. Pomarańczowa poświata przedmiotów wyjętych z pieca i wyłanianie się kolorów w miarę stygnięcia – myślę, że jest to przeżycie nie do opisania.

Skórnictwem zajmuję się od kilku lat, choć „ciągoty” dopadły mnie w wieku kilkunastu lat. Wiosną tego roku ukończyłam kurs skórnictwa ludowego w Domu Tradycji w Budapeszcie.

Uważam, że do tego materiału należy podchodzić ze szczególnym szacunkiem i pokorą, gdyż był on kiedyś noszony przez żywą, czującą istotę. Jestem wdzięczny moim mistrzom, Márii Barabás i Dóri Dékány, za przekazanie tego podejścia i poprowadzenie swoich uczniów w kierunku unikalnego i drobiazgowego projektowania przedmiotów.

W moich kreacjach uwielbiam stosowanie różnych naturalnych materiałów (kamień, drewno, skóra, miedź, wełna, kość) w połączeniu ze sobą i z emalią.

W ostatnich latach zainteresowałam się światem sztuki sakralnej i ikon. Zamiłowanie do kultury ludowej, sztuki ludowej i tańca ludowego zajmuje ważne miejsce w moim życiu i uważam je za niewyczerpane źródło. Uważam za swój obowiązek przybliżanie innym naszej kultury ludowej, zwłaszcza poprzez rzemiosło i taniec ludowy.

Regularnie prowadzę kursy zawodowe i warsztaty rzemieślnicze, gdzie staram się czerpać dekoracje z tradycyjnych węgierskich motywów ludowych. To dążenie jest również fundamentalne przy projektowaniu moich własnych kreacji. Prowadząc zajęcia szukam i staram się pomóc w uzdrawiającym, rehabilitującym działaniu pracy twórczej w duszy człowieka.

Kocham również muzykę klasyczną, w wolnych chwilach gram na flecie w zespole kameralnym i śpiewam w kościelnym chórze kameralnym.

Strona internetowa

tűzzománc.hu

wywiad

Két műfajban is országos díjat nyert a kerületünkben élő Hegedűs Ágota (huszonketto.hu 2022.08.27.)

Podobne wpisy