Petras Maria
|

Mária Petrás

Mária Petrás (czyt. Maria Petrasz) jest śpiewaczką ludową, ceramiczką, laureatką prestiżowej nagrody Prima Primissima i Nagrody Dziedzictwa Węgierskiego oraz członkinią Węgierskiej Akademii Sztuki (MMA). Można zaryzykować stwierdzenie, że jest węgierskim odpowiednikiem Cesarii Evory bądź Marii Siwiec.

Mária Petrás w dzieciństwie, ucząc się języka ojczystego, chłonęła jednocześnie pradawne mołdawskie pieśni węgierskie, ballady, pieśni gregoriańskie z autentycznym sposobem prezentacji. Jej sposób śpiewania jest zgodny z bogatym kolorowym stylem najlepszych wiejskich śpiewaków tego regionu, który podziwiało wielu folklorystów i muzyków, takich jak Béla Bartók. 

Urodziła się w 1957 r. w wiosce Diószén w Mołdawii, regionie leżącym w granicach Rumunii. To okolica zamieszkana przez Czangów (Csángó), mniejszość etniczną węgierskiego pochodzenia. Czangowie przybyli oni na tereny historycznej Mołdawii na przełomie XIII i XIV w. i mówią dialektem języka węgierskiego. Przez wiele lat Czangom nie pozwalano na pielęgnowanie własnej kultury. W przeciwieństwie do prawosławnej większości Rumunów są katolikami i od czasów osiedlania się w Mołdawii to wiara odgrywała ważną i spajającą rolę.

Mária Petrás kształtuje i wypala w glinie swoją głęboką świadomość korzeni ludu Czango (węg. Csángó), jego wartości wspólnotowych, ludzkiego opanowania oraz relacji między Bogiem a ludzkością. Będąc dzieckiem poznawała mołdawską sztukę dekoracyjną Csángó. W 1990 roku przeniosła się na Węgry, gdzie uczęszczała do Budapeszteńskiej Szkoły Sztuki Użytkowej, specjalizując się w ceramice. Bogactwo jej twórczości przejawia się w tym, jak łączy ona elementy różnych okresów historii sztuki. W danym dziele widz może odnaleźć elementy rzeźby antycznej, sztuki kościelnej średniowiecza, jak również charakterystyczne elementy sztuki ludowej. Wnikliwy widz dostrzeże w jej figurkach elementy tradycyjnego stroju mołdawskiego: tradycyjną chustkę, pasma koralików, wstążki z ubranka niemowlęcia. Jej wspaniałe ceramiczne dzieła, wyrażające jej duszę, znajdują się na całym świecie. Mária Petrás miała dotąd ponad 300 wystaw w Europie i na świecie. 

Poza wystawami i występami Mária zawsze była i jest zaangażowana w pracę społeczną prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych. Jej studio w Pomaz jest zawsze otwarte dla każdego, kto chciałby spędzić z nią trochę czasu i otrzymać moc lub uzdrowienie z jej czystego duchowego źródła. 

Mária wyraża swój szacunek dla różnych kultur, a szczególnie dla narodów chrześcijańskich, takich jak Polska. Jej najbardziej odległa wystawa miała miejsce pod Southern Stars w Australii, w 2015 roku. Podczas tej serii wystaw jedno z wydarzeń zostało zorganizowane przez Konsulat Polski w Sydney. 

Maria zawsze czuje się zaszczycona, że może odwiedzić Polskę i podzielić się swoim bogatym dziedzictwem w sztuce i człowieczeństwie z innymi.

Koncert „Bogactwo kultury czango”

Więcej informacji o Artystce:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Petr%C3%A1s_M%C3%A1ria

https://www.mma-tv.hu/mma-tv/-/person/1297579/

Śpiew Marii Petras:

Ceramika i śpiew Marii Petras:

https://www.youtube.com/channel/UC_ECU09FYzT-R-9uOzn_0Eg

Podobne wpisy