Gergely Sámsondi – Wystawa architektury tradycyjnej
Gergely Sámsondi – Nagroda Architekt Roku – Nógrád County Chamber of Architects 2009 i 2017 – Laudacja (fragment wystąpień)
2009
Wybudowane przez niego budynki – i oczywiście plany, które dopiero powstaną – są świadectwem bliskości natury i człowieka, konieczności współistnienia i docenienia tradycyjnej architektury. Jego domy wykazują pełną znajomość i konsekwentne stosowanie integracji krajobrazu, logiki funkcji oraz stosowania tradycyjnych form i materiałów jako podstawowych zagadnień architektonicznych.
Wśród jego dzieł wyróżnia się zespół obozu Johannitów w Terény, jak np. zakrzywiony dom zwany „Schronieniem”, który obejmuje przestrzeń wspólną jak dwie obrócone do wewnątrz dłonie na powierzchni ochronnej, czy „Łaźnia”, w której logika czystej funkcji wyraża się w bryle tradycyjnego budynku mieszkalnego. „Stodoła” tworzy centralne audytorium z prostą bryłą wiejskiego budynku mieszkalnego.
Liczne plany remontów i rozbudowy wiejskich instytucji – szkół, przedszkoli, budynków komunalnych – również ujawniają jego myślenie dostosowane do skali wsi, z wykorzystaniem narzędzi tradycyjnej architektury. Jego narzędzia architektoniczne są pod silnym wpływem tradycyjnych, klasycznych form ludowych, rozumie ich logikę i nie używa ich jedynie jako dekoracji.
Jego architektura odzwierciedla szacunek dla tradycji, ducha, którego poznał i kontynuuje, udowadniając, że niekoniecznie duże budynki mogą być eleganckie i hojne, że mniejsze budynki również mogą być piękne, przyjazne, ludzkie i znaczące.
2017
Gergely Sámsondi, architekt z Budapesztu, wybrał na miejsce zamieszkania okręg Nógrád. Być może zrobił to dlatego, że czuł, iż tu na wsi będzie miał zadania projektowe bliższe mu w ludzkiej skali. Zadania rzeczywiście mogą być mniejsze objętościowo, ale to nie znaczy, że stara się je wykonać z mniejszą energią i w prostszy sposób. Wręcz przeciwnie!
Na przykład budynek nagrodzonej kliniki medycznej w Patak, który można zobaczyć na zdjęciach, jest niewiele większy od zwykłego wiejskiego domu, ale mimo to jest większy. Rozwiązanie z łukowatymi ścianami jest doskonałym pomysłem, zapewniającym zachowanie szerokości budynku, niezbędnej funkcjonalnie dla gabinetu, w środku, bez szerokości elewacji ulicznej wystającej z pozostałych domów przy ulicy. A jednak krzywizna, zaokrąglone ściany i łukowata kalenica dachu dają również poczucie spokojnej elegancji, a jednocześnie w subtelnym geście odróżniają go od tkanki przeciętnego wiejskiego domu, czyniąc go budynkiem publicznym w szlachetnym tego słowa znaczeniu. Nawet więcej, krzywizna jest również podstawową formą zasady kobiecości, co jest całkowicie naturalne dla budynku, którego funkcją jest opieka i przygotowanie do macierzyństwa.
Prosta, podstawowa formuła, która wywodzi się z tradycyjnego węgierskiego domu trzypiętrowego, została z wyczuciem rozbudowana, aby pomieścić gabinet lekarski i oddział położniczy, które wymagają większej przestrzeni i większej liczby pomieszczeń. Oprócz dobrego projektu podstawowego, dużą wagę przywiązuje się do zapewnienia dobrze przemyślanych szczegółów, czego najlepszym przykładem jest prosta, ale szczególna i wyrafinowana konstrukcja drewnianej konstrukcji ganku.
Podobne walory ma budowany dom jednorodzinny w Berkenye. Prosty plan, który nawiązuje do tradycji, z pieczołowicie wykonanymi detalami. Wszystko to razem zapewnia nowoczesną i żywą przestrzeń na miarę XXI wieku, jednocześnie pozostając ludzką i miłą.
Prace na pozostałych panelach pokazują, że dla Gergely’ego Sámsondiego o jakości jego pracy nie decyduje wielkość zadania. Równie staranny, konsekwentny i subtelnie elegancki jest przy tworzeniu przedszkola, kościoła czy obserwatorium, ale także wtedy, gdy zadanie jest mniejsze, „tylko” wiata autobusowa czy balustrada podwieszanego korytarza.
