Zapraszamy na potańcówkę Czango w Warszawie 28.04
W piątek 28 kwietnia od 18:00 odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami w formule węgierskiego domu tańca (táncház). Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza – uczy się wszystkich tych rzeczy. Spotkajmy się w najbardziej klimatycznym miejscu w centrum Warszawie na osiedlu drewnianych domków pośród drzew, ul. Jazdów 3/5.
Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć, wszystkie tańce będą na bieżąco objaśniane. Atutem tańców może być fakt, że większość to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie.
Muzyka tradycji węgierskich Czangów (Csángó) jest wyjątkowa – znajdziemy w niej melodie średniowieczne, cygańskie, żydowskie, bałkańskie, a nawet polskie.
Czangowie to węgierskojęzyczna grupa etniczna z rejonów Mołdawii i Gimeszu (Gyimes), które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego.
W programie nauka tańców dla początkujących (18:00-19:00), a zaawansowani mogą oczywiście dołączyć tworząc osobne kręgi.
Gośćmi specjalnymi będzie znana już i lubiana Kapela Szépszerével (czyt. syejpseryejvel) – czerpie z tradycji Czangów, gra żywiołową energetyczną węgierską muzykę wywodzącą się z. Współtworzą ją: Farkas Gyulai (skrzypce, gordon, śpiew) oraz Gergó Sámsondi (lutnia koboz, skrzypce, flety). Muzycy często wymieniają się instrumentami. Praktykują najstarsze formy muzyki ludowej. Z nazwą kapeli (tłum. „estetycznie / po dobroci”) wiąże się filozofia zespołu – preferują granie bez nagłośnienia, sztucznego oświetlenia, cenią kontakt z przyrodą tak, aby zapewnić zdrowie i pokój serca. Chętnie uczą publiczność swoich tańców, które grają, a także piosenek, wraz tekstami, aby wszyscy mogli dołączyć do śpiewu podczas tańca.
Prowadzenie imprezy oraz tańców: Joanna Mieszkowicz, miłośniczka, animatorka i propagatorka kultury Czangów, uczestniczka wielu spotkań 'domów tańca’ oraz taborów tańca w Rumunii, na Węgrzech. Wspólnie z Szépszerével tworzy wędrujące wydarzenia pod nazwą Festiwal Czango w Polsce z karpackim finałem w Toruniu w tym roku w dniach 6-8.10.
Na wydarzenia może wejść każdy, niezależnie od wieku i umiejętności tanecznych – najważniejsze są dobre buty, odpowiedni humor, nastawienie do zabawy i chęć obcowania ze wspólnotą. Mile widziane takie instrumenty jak skrzypce, flety, cymbały, lutnie.
Wstęp: 30 PLN normalny, 20 PLN ulgowy (powyżej 12 r. ż., studenci, seniorzy, posiadacze karty dużej rodziny, biletów na Festiwal Wszystkie Mazurki Świata), płatność tylko gotówką na miejscu w klubie.
Zapraszamy także do wspólnego muzykowania: osoby z w/w instrumentami grające na poziomie przynajmniej średnio zaawansowanym – wstęp wolny J
Więcej informacji:
Joanna Mieszkowicz
Festiwal Czango w Polsce
Tel. 693 589 391
joanna.mieszkowicz@gmail.com