Jedyne Czango w Krakowie – potańcówka z muzyką na żywo

29.06 | Czwartek | 20:00-23:00 | Altana na Plantach od strony ul. Westerplatte, skwer Zbigniewa Wodeckiego.

Festiwal Czango w Polsce, Dom Tańca Kraków oraz grupa Balfolks Kraków zapraszają na taneczny wieczór z muzyką na żywo z węgierską kapelą Szőrénszálán (czyt. suuryensalan). Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć! Wszystkie tańce będą na bieżąco objaśniane.  

Czangowie to lud zamieszkujący Mołdawię i Gimesz (Gyimes), regiony, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego. Atutem ich tańców jest fakt, że większość z nich to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie.

Taniec w kręgu sprawia, że osoby tańczące stają się jedną istotą, jednym organizmem. Taniec w kręgu tworzą wszyscy uczestnicy: wyborem tempa, kształtowaniem kręgu, tupaniem, dynamizmem i śpiewem. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni.

Do tańców czango zagra kapela Szőrénszálánw składzie Farkas Gyulai (skrzypce, śpiew) oraz Vajk Gyulai (lutnia koboz, flet), Bence Nagy (bęben i drumla). Członkowie zespołu mieszkają w Budapeszcie i grają muzykę tradycyjną od lat, także w różnych składach muzycznych.

W prowadzeniu tańców – członków kapeli wspiera Joanna Mieszkowicz, wieloletnia miłośniczka kultury Czangów, uczestniczka wielu spotkań 'domów tańca’ oraz taborów tańca w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce, animatorka i propagatorka kultury Czangów w Polsce. Wspólnie z kapelą Szépszerével tworzy wędrujące wydarzenia pod nazwą Festiwal Czango w Polsce. Więcej na https://www.facebook.com/festiwalczango

^^Osoby chętne do wspólnego grania zapraszamy z własnymi instrumentami, wymagana umiejętność na poziomie średniozaawansowanym.^^

**** Wydarzenie organizujemy wspólnie z Domem Tańca Kraków oraz z ekipą Balfolks Kraków, bo łączą nas wspólne wartości – tańczymy najzwyczajniej w świecie dla przyjemności! ****

Jeżeli masz ochotę do nas dołączyć, potrzebujesz jedynie wygodnych butów, stroju niekrępującego ruchów (kobiety najlepiej spódnice/sukienki), napojów (będzie gorąco).

Wejściówka w formie cegiełki do kapelusza 30 zł, ale może być wg możliwości więcej lub mniej, tylko gotówką na miejscu.

Więcej informacji:

Joanna Mieszkowicz, Festiwal Czango w Polsce, Tel. 693 589 391, joanna.mieszkowicz@gmail.com

Wydarzenie na FB

Podobne wpisy