W kręgu kultury karpackiej 
Święto polskich i węgierskich domów tańca
13.10 Gdańsk / Klub Paszcza lwa
 14-16.10 Toruń / Dwór Artusa

Festiwal Czango w Polsce podtrzymuje i ożywia tradycje Polski i Węgier na drodze wymiany kulturalnej. Tworzymy relacje, przyjaźnie pomiędzy sympatykami tradycyjnych kultur wielu narodów, dzięki wspólnemu doświadczeniu jej wspaniałości, zabawy, odpoczynku. W tym roku prezentujemy szerzej dziedzictwo ludów karpackich, stąd udział wielu artystów ukraińskich. Entuzjastyczne doświadczenia uczestników spotkań festiwalowych ubiegłych edycji pozwalają nam wierzyć, że spotkamy się w dniach 13-16 października 2022. 

Tegoroczna edycja obfituje w różnorodne atrakcje i wydarzenia bezpłatne i częściowo płatne – poza warsztatami i potańcówkami, zapraszamy na koncerty, wystawy rękodzieła tradycyjnego, spływ łodziami flisackimi połączony z programem w skansenie w Wielkiej Nieszawce. Będziemy gościć liczną grupę artystów z Węgier, w tym przede wszystkim Márię Petrás, najsłynniejszą pieśniarkę ludową i artystkę zajmującą się ceramiką regionu Czango (węg. Csángó) oraz Róberta Kerényi, wzbitnegoflecistę i dokumentalistę, który w 1988 roku zapoczątkował dom tańca Czango w Budapeszcie. Melodie Karpat przybliżą nam także wirtuozi skrzypiec – Serhij Ochrimczuk, Olena Yeremenko (po raz drugi na naszym Festiwalu), Witek Broda, Mateusz Niwiński oraz Gergely Sámsondi Kiss. Tańców ze różnych stron Karpat będą uczyć Előd Molnar, Kata Reiner oraz Piotr Jop, a pieśni – Paweł Iwan oraz Farkas Gyulai.

Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości – dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów i cały region Karpat pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii. W folklorze można znaleźć wszystko: każdy naród ma swoją historię wpisaną głęboko w dziedzictwo kulturowe. Chcemy wydobywać te bogactwa i wykorzystywać je do wzbogacania naszego życia, zdrowia i naszych serc.

Organizatorzy Festiwalu z Fundacji Aeris Futuro i kapeli Szépszerével

Muzyka tradycji węgierskich Czangów (Csángó) jest wyjątkowa –  znajdziemy w niej melodie średniowieczne, rytmy cygańskie, żydowskie, bałkańskie, a nawet polskie. Atutem tańców Czango może być fakt, że większość to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie.

Święto polskich i węgierskich domów tańca

W Polsce jesteśmy świadkami rozkwitającej miłości do tradycyjnej kultury ludowej wśród mieszkańców dużych miast. Inspiracja przyszła z Węgier, gdzie ruch domów tańca (táncház)  rozpoczął się ponad pół wieku temu.Festiwal Czango w Polsce jest dobrym przykładem rozkwitu ruchu domów tańca, a przy tym kultury tradycyjnej: wspólnie tańczymy, muzykujemy, śpiewamy. Fuzja temperamentów i eksplozja radości ze wspólnego muzykowania z polskimi artystami i tańczenia wykreowały pomysły na kolejną edycję Festiwalu. 

Naszym marzeniem jest także wciąganie nowych osób do tego kręgu, do tej atmosfery, aby także mogli odczuwać pozytywne emocje, które my doświadczamy będąc już zanurzeni w pięknie tradycyjnej kultury .

Organizatorzy

Ekologiczne rozwiązania w organizacji wydarzeń to nasza tradycja

Joanna Mieszkowicz w ramach Fundacji Aeris Futuro współtworzy od 2009 roku program Zielone Wydarzenia – promujemy proekologiczne i prospołeczne innowacje w organizacji wydarzeń oraz sami staramy się je wdrażać podczas organizacji wydarzeń. Te idee przyświecają także organizatorom ze strony węgierskiej – kapeli Szépszerével.

W ramach Festiwalu Czango m.in.:

  • Wszystkie koncerty i potańcówki będą z muzyką na żywo, bez sztucznego nagłośnienia, czyli będą unplugged
  • Będziemy unikać klimatyzacji, niezdrowego sztucznego oświetlenia, zbędnych wydruków i generowania odpadów
  • Stawiamy na lądowy transport zbiorowy, carpooling, a lokalnie także rowerowy i pieszy
  • Wybieramy miejsca wydarzeń dobrze skomunikowane z różnymi częściami miasta, regionu i Polski
  • Stawiamy na żywność lokalną, bez szkodliwej chemii, bezmięsną
  • Prezentujemy i wspieramy dziedzictwo kulinarne – nie znajdziecie u nas produktów międzynarodowych marek 
  • Wspieramy oddolne inicjatywy artystyczne i ekologiczne – współpracujemy z NGOsami
  • Prezentujemy dziedzictwo kulturalne mniejszości etnicznych
  • Łączymy narody i pokolenia w imię wspólnych wartości

Podsumowanie III Festiwalu CZANGO 2022

Filmy


Podsumowanie III Festiwalu CZANGO 2022
Dzień 1
Dzień 2
Dzień 3
Dzień 4

Zdjęcia