

festiwal czango
Święto polskich i węgierskich domów tańca
Festiwal Czango w Polsce jest przykładem rozkwitu ruchu domów tańca, a przy tym kultury tradycyjnej: wspólnie tańczymy, muzykujemy, śpiewamy. Fuzja temperamentów i eksplozja radości ze wspólnego muzykowania z polskimi artystami i tańczenia wykreowały pomysły na kolejną edycję Festiwalu. To w różnorodne atrakcje i wydarzenia:

Joanna Mieszkowicz
Dyrektorka artystyczna
Festiwalu Czango w Polsce
O organizatorach
Polska
Fundacja Aeris Futuro na czele Joanną Mieszkowicz, fundatorką i wieloletnią Prezeską, od ponad 17 lat realizuje projekty na rzecz ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Szczególnie bliska jest nam kultura tradycyjna Polski i Węgier, dlatego od 2019 zorganizowaliśmy kilkanaście spotkań w formule domów tańca (táncház), w tym dwie edycje Festiwalu Csángó w Polsce. W Polsce jesteśmy świadkami rozkwitającej miłości do tradycyjnej kultury ludowej wśród mieszkańców dużych miast. Inspiracja przyszła z Węgier, gdzie ruch domów tańca rozpoczął się ponad pół wieku temu.
Węgry
Kapela Szépszerével na czele z Gergely Sámsondi Kiss oraz Farkas Gyulai, od 2008 roku prowadzi co środę dom tańca na wzgórzu Gellerta w Budapeszcie. Muzykę i ludowe zwyczaje poznali dzięki własnemu doświadczeniu, są bowiem uczniami wiejskich muzykantów głównie z Siedmiogrodu (Erdély), obecnie to teren Rumunii, a kiedyś Księstwa Węgierskiego. Niestety, większość z rdzennych artystów już nie żyje, stąd jeszcze większa wartość dla uczestników tu w Polsce – możliwość dotknięcia żywej historii.
Nasz zespół
„Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym, ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splątały się i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia.”

Joanna Mieszkowicz
Dyrektorka artystyczna Festiwalu Czango w Polsce
joanna.mieszkowicz@gmail.com
T: +48 693 589 391

Gergely Sámsondi
Koordynator Festiwalu Czango w Polsce, architekt i muzyk
kisecsetskg@gmail.com

Gyulai Farkas
Koordynator Festiwalu Czango w Polsce, muzyk

Czarli Bajka
projekt grafiki festiwalowej
czarlibajka.art@gmail.com

Agnieszka Świątek
Specjalistka ds. promocji Festiwalu Czango w Polsce

Dorota Wilczyńska-Sztyma
Specjalistka ds. promocji Festiwalu Czango w Polsce
CZANGO 2023
W kręgu kultury karpackiej
Festiwal Czango w Polsce podtrzymuje i ożywia tradycje Polski i Węgier na drodze wymiany kulturalnej. Prezentujemy szerzej dziedzictwo ludów karpackich, stąd udział artystów ukraińskich oraz lokalne dziedzictwo Kujaw, Pomorza i Kaszub. Tworzymy relacje, przyjaźnie pomiędzy sympatykami tradycyjnych kultur wielu narodów, dzięki wspólnemu doświadczeniu jej wspaniałości, zabawy, odpoczynku. Entuzjastyczne doświadczenia uczestników spotkań festiwalowych ubiegłych edycji pozwalają nam wierzyć, że spotkamy się w dniach 5-8 października 2023.

5-8 października 2023
Spotkajmy się w kręgu kultury karpackiej