Rezerwuj 10-13.10 na V Festiwal Czango w Polsce
Zapraszamy 10 października 2024 do Gdańska, a od 11 do 13 października 2024 do Torunia, aby wspólnie zanurzyć się w niepowtarzalną atmosferę Festiwalu Czango w Polsce. Festiwal Czango w Polsce jest świętem przyjaźni polsko-węgierskiej, do którego dołączają kolejne narody i grupy społeczne. Festiwal jest owocem rozkwitu ruchu domów tańca – tradycji wywodzącej się z Węgier…
Magiczny Festiwal LAW OF THE DESERT
W miniony weekend przenieśliśmy się na Pustynię Błędowską, gdzie odbywał się magiczny Festiwal LAW OF THE DESERT. To niepowtarzalne wydarzenie, które harmonijnie łączy sztukę, muzykę i ekologię w sercu największej pustyni w Europie. Nasza czangowa ekipa zagrała podczas festiwalu, umilając odwiedzającym pustynię czas, łagodnymi wibracjami skrzypiec i lutni kobo. Melodie Czango rozbrzmiewały, tworząc magiczną atmosferę,…
Czango na Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2024
W ramach festiwalu odbędą się dwa wydarzenia związane z kulturą Czango. Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe zabawy dla dzieci i rodziców oraz potańcówkę, które poprowadzą członkowie zespołu Szépszerével oraz Joanna Mieszkowicz. Wioska ETNO – dla małych i dużych Kolejna nowa festiwalowa lokalizacja to sąsiadująca z Ogrodem UJ Łąka na Wesołej w kompleksie dzielnicy Wesoła. Miejsce, które z przestrzeni „poszpitalnej”,…
Madziarska majówka w rytmie czango – zapraszamy do Zakopanego w sobotę 25 maja
„Polak Węgier – dwa bratanki” – to hasło jest znane każdemu z nas. Jakie są jednak jego korzenie? Co łączy nasze kultury? Spotkanie z pewnością uwrażliwi nas na mnogość pokrewieństw między polską i węgierską obyczajowością. W sobotę 25 maja od godziny 19:00 przy hotelu Hyrny w Zakopanem (ul. J. Piłsudzkiego 20) zapraszamy na spotkanie z węgierską kulturą…
Warsztaty tańca i potańcówka 23 maja w Krakowie
Zapraszamy we czwartek 23 maja od 19:00 na warsztaty i zabawę Czango z muzyką na żywo w zielonym centrum Krakowa. Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć, wszystkie tańce będą na bieżąco objaśniane. Atutem tańców może być fakt, że większość to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć…
Filmowe podsumowanie wiosennej edycji Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2024
Zakończyła się wiosenna edycja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, która odbyła się w Warszawie w dniach od 17 do 20 kwietnia. To było naprawdę piękne wydarzenie! Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że jako „Szépszerével és baráti” (Szépszerével and friends) mieliśmy okazję ponownie być częścią tego wspaniałego festiwalu. Skład zespołu: Prowadzenie tańców należało w ręce Joanny Mieszkowicz. Zapraszamy do…
Szépszerével
Zespół Szépszerével na czele z Gergely Sámsondi Kiss oraz Farkas Gyulai, od 2008 roku prowadzi co środę dom tańca na wzgórzu Gellerta w Budapeszcie. Muzykę i ludowe zwyczaje poznali dzięki własnemu doświadczeniu, są bowiem uczniami wiejskich muzykantów głównie z Siedmiogrodu (Erdély), obecnie to teren Rumunii, a kiedyś Księstwa Węgierskiego. Niestety, większość z rdzennych artystów już…
Farkas Gyulai
Farkas Gyulai (czyt. Forkosz Dziulai)—skrzypek, pieśniarz, tancerz, gra także na kobozie, gardonie, fletach, a co najważniejsze potrafi tego wszystkiego uczyć w sposób bardzo naturalny i delikatny. Współzałożyciel kapeli Szépszerével (2012), założyciel kapeli Szőrénszálán (2023), z którymi często odwiedza Polskę. Sympatia do Polski i Polaków przełożyła się także na naukę gry polskich melodii tradycyjnych oraz języka…
Gergely Sámsondi
Gra na skrzypcach, kobozie i cymbałach W 1987 roku zaczął odwiedzać Transylwanię i Szeklerszczyznę oraz dostępne tam jeszcze (ze względu na izolację systemu i zamknięte granice) sale taneczne. Muzyki i tańców uczył się poprzez samokształcenie, potem u lokalnych wiejskich mistrzów (Zoltán Vak z Gyimes) i na obozach tanecznych, a w Budapeszcie w szkole muzycznej Óbuda…
Mária Petrás
Mária Petrás (czyt. Maria Petrasz) jest śpiewaczką ludową, ceramiczką, laureatką prestiżowej nagrody Prima Primissima i Nagrody Dziedzictwa Węgierskiego oraz członkinią Węgierskiej Akademii Sztuki (MMA). Można zaryzykować stwierdzenie, że jest węgierskim odpowiednikiem Cesarii Evory bądź Marii Siwiec. Mária Petrás w dzieciństwie, ucząc się języka ojczystego, chłonęła jednocześnie pradawne mołdawskie pieśni węgierskie, ballady, pieśni gregoriańskie z autentycznym…
István Lukács
István Lukács to tradycyjny muzyk z Gimeszu (Karpaty Wschodnie), który gra na skrzypcach, które są typowe dla muzyki Czangów, z niesamowitą wirtuozerią. Swojego repertuaru uczył się przez kilka lat u Jánosa Zerkuli, legendarnego niewidomego skrzypka, po którym odziedziczył nie tylko wiedzę, ale i sposób gry na skrzypcach. Nagrania: Zobacz nagranie MEDIAWAVE’2009 KONCERT ELŐZETES – ZERKULA…
Dániel Bolya
Dániel Bolya (czyt. Daniel Boja) — flecista i budowniczy fletów, nauczyciel, wydawca. Współtworzył przed laty znaną kapelę grającą czango – Zurgó, z którą odwiedzał m.in. Polskę. Obecnie jego zespoły to HORBA!, Bacsó. Od stycznia 2006 roku uczy w różnych szkołach muzycznych, gra także w programach dla dzieci w wieku przedszkolnym i ze szkół podstawowych. W…
Vajk Gyulai
Vajk Gyulai (czyt. Wajk Dziulai) — gra na fletach oraz kobozie w amatorskich zespołach folkowych Csenderítők i Mácsonya, z którymi regularnie gra koncerty i imprezy taneczne. Latem 2023 roku zagrał z zespołem Szőrénszálán (prowadzonym przez Farkasa Gyulaia) oraz uczył gry na fletach w czasie naszych wydarzeń w Krakowie i Toruniu (Z czango w las link?)….
Júlia Dávid
Júlia Dávid (czyt. Julia David) jest malarką na szkle, projektantką przemysłową, scenografką i projektantką z Transylwanii. Artystka po długich latach eksperymentalnych prac stworzyła unikalną technologię barwienia szkła i specjalny styl artystyczny. Jej dzieła charakteryzują się barwieniem po obu stronach szkła, w ten sposób przezroczyste i charakterystyczne powierzchnie podążają za sobą na obrazach. Więcej na stronie…
Kapela Hałasów
Kapela Hałasów — rodzinny duet wytrawnych artystów zajmujący się od lat badaniem najciekawszych i najbardziej archaicznych form europejskiej muzyki, tańca i rzemiosła. Twórcy Poznańskiego Domu Tańca (2000 r.). Jacek i Alicja Hałas to członkowie najciekawszych formacji folkowych w Polsce, współtwórcy międzynarodowych projektów artystycznych oraz teatralnych. Praktyka taneczna – od potańcówek w wiejskiej remizie po spotkania…
Kapela Maliszów
Kapela Maliszów — rodzinna kapela z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą multiinstrumentalista i budowniczy instrumentów Jan Malisz i jego dzieci: Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu (Beskid Niski), ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w…
Joanna Mieszkowicz
Od zawsze kocham tańczyć, podróżować, poznawać ludzi i wciągać ich w działania ekologiczno-kulturalne (jestem z wykształcenia panią od ochrony środowiska). Od ponad 2 dekad zgłębiam tańce ludu Czango uczestnicząc w wielu spotkaniach domów tańca, taborach tańca w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce. Od 2008 organizuję (wspólnie z węgierskimi artystami Gergó Samsondi i Farkas Gyulai)…
Skrzypkowie Dzielni
Skrzypkowie Dzielni to toruńska formacja smyczkowa, utworzona przez świeżych adeptów sztuki grania do tańca. Czerpią z archiwalnej muzyki zapisanej w poprzednich wiekach, w szczególności kujawskiej i szwedzkiej. Ważnym składnikiem repertuaru zespołu jest muzyka flisacka i orylskazanotowana w dziełach Oskara Kolberga w częściach dotyczących Kujaw. Utwory jak najbardziej taneczne, wykonywane były niegdyś przez społeczność zajmującą się…
Kazimierz Nitkiewicz
Kazimierz Nitkiewicz — trębacz, reżyser dźwięku, wydawca. Absolwent wydziału Reżyserii Dźwięku Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, tworzący Warszawską Orkiestrę Sentymentalną. Jego serce należy do muzyki tradycyjnej z różnych stron świata, przede wszystkim z Polski, Karpat, Bałkanów oraz muzyki polskiej i zachodniej z okresu 1920-1940. Z zespołem Gęsty Kożuch Kurzu zdobył Grand Prix podczas konkursu…
Kapela Folkwir
Kapela Folkwir to grupa wesołych muzyków rozmiłowanych w melodiach tradycyjnych, potrafiący z nonszalanckim uśmiechem przygrać pod obcas każdemu. Kochają radosne polki, zakręcone wiwaty, a i do tańców integracyjnych zagrają z właściwym dla siebie przytupem. W połączeniu z energiczną Kasią Kostańską-Maziarz, która każdy z tańców dobrze wytłumaczy, tworzą mieszankę wybuchową, która zamiast iskier i dymu obsypie…
Paweł Iwan
Kolędnik, śpiewak, tancerz i cymbalista. Urodzony w 1984 w Ustrzykach Dolnych, wychował się w Jarosławiu. Od 2004 roku pracuje (a od 2012 roku przewodzi) w Stowarzyszeniu “Muzyka Dawna w Jarosławiu”, organizując m.in. Festiwal “Pieśń Naszych Korzeni”, gdzie poznawał i uczył się muzyki dawnej w najlepszych wykonaniach (m.in. Jordi Savall, Marcel Peres, Benjamin Bagby, Micrologus, Graindelavoix)….
Agregandado
Agregandado jest toruńskim zespołem muzycznym przemierzającym po orbitach grupy n obrotów.Powstał, aby grać na potańcach muzyki tradycyjnej z różnych zakątków Europy. W efekcie na repertuar agregandado składają się kujawiaki, szwedzkie polski oraz szereg tańców z rodowodem od Kurpi aż po Bretanię. Brzmienie agregandado wzorowane jest na wykonywanej przed laty tradycyjnej muzyce kujawskiej oraz skandynawskiej w…
Gyula Katyi
Gyula Katyi, urodzony 22 sierpnia 1989 roku, to pochodzący z Mołdawii tancerz czango. Gra również na barabanie. Od najmłodszych lat borykał się z problemami zdrowotnymi – spędził znaczną część dzieciństwa w szpitalach z powodu zwichniętego biodra. Jego edukacja przebiegała w różnych miejscach, m.in. w programie edukacyjnym Czango oraz na wydziale matematyczno-fizycznym, co okazało się dla…
András Hodorog
Urodzony w 1940 roku András Hodorog, flecista z Klézse, jest czołowym muzykiem ludowym ludu czango z rumuńskiej Mołdawii (Moldvy). W 2016 roku otrzymał nagrodę Mistrza Sztuki Ludowej (a Népművészet Mestere). Gry na flecie nauczył się od dziadka ze strony matki. Jego wiedza instrumentalna nie ogranicza się do muzyki tanecznej, ale jest również dobrze zorientowany w…
Lídia Draskóczy
Od 1994 roku kolekcjonuje skrzypków z Mołdawii. Gra w zespołach muzyki klasycznej, dawnej i światowej. Uczy gry na skrzypcach i pisze chrześcijańskie hymny. Matka trójki dzieci. W uznaniu za swoją pracę otrzymała nagrodę OTP Táncház Award w 2014 roku oraz nagrodę Pest County Regional Príma Award w 2018 roku. Pracę z mołdawską muzyką ludową rozpoczęła…
Kapela Czeremosz im. Romana Kumłyka
Kapela gra pełne temperamentu kołomyjki, polki czy przyśpiewki, które można usłyszeć jeszcze gdzieniegdzie na Huculszczyźnie, czyli w ukraińskich Karpatach obejmujących m.in. pasmo Czarnohory. Pod tę muzykę Huculi do dziś się bawią, tańczą i biesiadują. Wykonawcy tradycyjnej muzyki huculskiej to głównie najlepsi uczniowie śp. Mistrza Romana Kumłyka. Roman Kumłyk (1948-2014) – huculski muzykant, poeta, twórca i…
Mołdawscy Czangowie
Mołdawscy Czangowie (Ceangăi w języku rumuńskim) są etnicznie i językowo heterogeniczną grupą rzymskokatolików w północno-wschodniej Rumunii. Według Bakera (1997: 658) są oni „jedną z najbardziej enigmatycznych i najmniej znanych mniejszości w Europie”. Z perspektywy większości, Miloiu (2004: 123) stwierdza, że „jednym z najbardziej kontrowersyjnych i dyskusyjnych tematów we współczesnym społeczeństwie rumuńskim [jest] tożsamość częściowo dwujęzycznej…
IV Festiwal Czango w Polsce żyje w nas – podsumowanie
W dniach 6 a 8 października w Toruniu odbył się IV Festiwal Czango w Polsce. Festiwal, który jednoczy sympatyków tradycyjnych kultur Węgier, Polski i Ukrainy oraz pozwala doświadczyć dobra i piękna płynącego ze wspólnego tańca, śpiewu i muzykowania. Choć wydarzenie przeminęło to emocje pozostaną z nami na zawsze. Czango (Csángó) to oficjalna i popularna nazwa…
Zobacz i posłuchaj – publikacje medialne
Zapraszamy do przeczytania relacji z rozpoczęcia IV Festiwalu Czango w Toruniu, która ukazała się na stronie internetowej Nowości Dziennik Toruński. W środku znajdziecie również fotorelację. Posłuchajcie również materiałów, które ukazały się w: TV Toruń Polskie Radio Program 2 i 1 Radio dla Ciebie i TVP Jelenia Góra
Praktyczne wskazówki – jak dojechać, gdzie zjeść oraz gdzie nocować w Toruniu
W poniższym artykule znajdziesz praktyczne informacje, które będą przydatne podczas Festiwalu. Jak dojechać do Muzeum Etnograficznego w Toruniu 1. Najlepiej przybyć bez użycia własnego samochodu, mniej stresu z parkowaniem, opłatami za parkowanie (w Toruniu strefa przy Muzeum w godz. 8-18, w tym w soboty jest płatna), mniej spalin, hałasu, a przez to bólu głowy itp….
Wernisaż wystawy Júlii Dávid 6.10.2023-20.00 Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Zapraszamy na wernisaż wystawy Dávid Júlia, który odbędzie się 6.10.2023 o godzinie 20.00 w Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu Dávid Júlia urodziła się w 1961 roku w Marosvásárhely w Transylwanii. Od 1981 roku była studentką Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Cluj, którą ukończyła z dyplomem ze sztuk stosowanych. Pracowała zarówno jako projektantka dywanów,…
Anton Korolov
Muzyk-samouk, multyinstrumentalista, twórca instrumentów (dudy i szałamaje), pasjonat muzyki oraz rekonstrukcji historycznej. Urodził się na Ukrainie 07.07.1986 roku. Skończył studia w kierunku Relacje Międzynarodowe, od 2016 mieszka w Polsce. Specializuje się w muzyce tanecznej z różnych regionów Europy (balfolk). Wśród instrumentów na krórych gra znajdyją się: Dudy galicyjskie Gaita Gallega, dudy francuskie z Berry, dudy…
Materiały dla dziennikarzy
Z przyjemnością zapraszamy dziennikarzy na kolejną edycję żywiołowego i mistycznego Festiwalu Czango do Torunia i Gdańska. Wśród gości przedstawicielka ludu czango: z Mołdawii – Mária Petrás, najsłynniejsza pieśniarka ludowa i artystka zajmującą się ceramiką artystyczną oraz z Gimeszu – świetny skrzypka młodego pokolenia István Lukács, uczeń legendarnego niewidomego skrzypka Janosa Zerkuli. Melodie czango zagrają także wybitni rekonstruktorzy i multiinstrumentaliści…
Johann Wolfgang Niklaus
Johann Wolfgang Niklaus jest aktorem, śpiewakiem, muzykiem, reżyserem i antropologiem. Urodzony w Monachium 1957 r., wychowywał się w górach południowego Tyrolu, studiował na uniwersytecie Wiedeńskim teatrologie, aktorstwo, reżyserie, etnologie, antropologie i romanistykę. Od ponad trzydziestu lat mieszka i pracuje w Polsce. Odbywał staże aktorskie i muzyczne między innymi z aktorami Jerzego Grotowskiego, z Marcelem Peresem…
Júlia Skopp
Júlia Skopp (czyt. Julia Szkop) — nauczycielka ruchu i muzyki (licencjat na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu). Gra na fletach i tańczy od dziecka, w tańcach czango zakochała się w 2012 roku, choć bywała w dzieciństwie na Csángó Festival w Jászberény. Od tego czasu uczestniczy w różnych warsztatach, taborach i zespołach tańca. Współpracuje…
Dołącz do ekipy festiwalowej i kręgu Czango!
Bardzo nam miło powitać doświadczonych wolontariuszy i tych, którzy zdecydują się na wolontariat po raz pierwszy. Wystartowaliśmy z naborem i zapraszamy do zgłoszenia się do jesiennej edycji Festiwalu Czango 2023, który zagości w Muzeum Etnograficznym w Toruniu i odbędzie się w dniach 6-8 października 2023 roku. Jakich wolontariuszy poszukujemy: Nie wymagamy obecności przez cały okres…
Marta Domachowska
Marta Domachowska — etnolożka, badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich śpiewaczek, tancerzy i muzykantów. Zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne w nurcie in crudo. Prowadzi m.in. autorskie warsztaty taneczne, spotkania śpiewacze, rodzinne imprezy umuzykalniające i warsztaty tradycyjnych zabaw dziecięcych dla edukatorów i animatorów. Od 2011 roku pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Etnograficznego im. Marii…
Potańcówka czango w Krakowie 18.08, kolejna – około 23.09.
W gorący piątkowy wieczór 18 sierpnia odbyła się kolejna potańcówka z muzyką czango. Zagrał dla nas polsko-węgierski Fantastic Duo, a wśród uczestników mieliśmy nie tylko Polaków, ale także Belgów i Ukraińców. Zobacz listę tańców poniżej. Do tańców czango zagrał duet polsko-węgierski: Magdalena Olkiewicz z Gdańska (gra na kobozie) i Farkas Gyulai z Budapesztu (gra na…
Środa Kujawska
Środa Kujawska to miejsce w czasie i przestrzeni, w którym spotykają się miłośnicy wspólnego śpiewu i tradycji muzycznych. Grupa działa przy Domu Kultury Bydgoskie Przedmieście w Toruniu pod kierownictwem Katarzyny Rosik. Repertuar kujawski poznają dzięki nagraniom archiwalnym Instytutu Sztuki PAN, Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Polskiego Radia i Radia PiK. Grupa nad pieśniami…
„Z czango w las” – poczytaj relacje & obserwacje i podziel się swoimi
Joanna Mieszkowicz, główna organizatorka To był czas niesamowitych doznań międzyludzkich, kulinarnych, duchowych, sensorycznych i artystycznych. Dostaliśmy ogrom nie tylko darów kulinarnych i piękna natury, lecz także wiele zdjęć i filmików. Członkowie kapeli Szőrénszálán Farkas Gyulai, założyciel zespołu: Dla mnie to wspaniałe, że zespół Szőrénszálán mógł przyjechać do Polski, a wydarzenia, w których braliśmy udział, były…
Z Czango w las – zapraszamy na wyjątkowy dzień na toruńskiej Barbarce!
Dzień węgierskiej kultury ludowej w ekologicznym klimacie 02.07 | Niedziela | 11:00-18:00 | Osada leśna Barbarka, Toruń Fundacja Aeris Futuro, Stowarzyszenie Tilia oraz grupa n obrotów zapraszają na wyjątkowy dzień z węgierską kulturą tradycyjną już 2 lipca w niedzielę na terenie Osady leśnej Barbarka w godzinach 11:00-18:00. Będzie muzyka na żywo bez żadnych wspomagaczy eletronicznych,…
Jedyne Czango w Krakowie – potańcówka z muzyką na żywo
29.06 | Czwartek | 20:00-23:00 | Altana na Plantach od strony ul. Westerplatte, skwer Zbigniewa Wodeckiego. Festiwal Czango w Polsce, Dom Tańca Kraków oraz grupa Balfolks Kraków zapraszają na taneczny wieczór z muzyką na żywo z węgierską kapelą Szőrénszálán (czyt. suuryensalan). Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć!…
Zapraszamy na potańcówkę Czango w Warszawie 28.04
W piątek 28 kwietnia od 18:00 odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami w formule węgierskiego domu tańca (táncház). Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza – uczy się wszystkich tych rzeczy. Spotkajmy się w najbardziej klimatycznym miejscu w centrum Warszawie na osiedlu…
Karnawałowa uczta z kulturą Czango za nami
Za nami dwa dni wspaniałych doświadczeń artystycznych: potańcówka Czango oraz wernisaż wystawy Márii Petrás, któremu towarzyszył koncert Marii i kapeli Szépszerével. W piątek 10 lutego od 19:00 w Chacie Numinosum na warszawskim Jazdowie odbyła się potańcówka z muzyką na żywo i prowadzonymi tańcami w formule węgierskiego domu tańca (táncház). Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy…
Trzy kultury splotły się przy wspólnej muzyce w pięknym tańcu
W dniach od 13 do 16 października odbył się „III Festiwal Czango w Polsce”. To przepiękne wydarzenie połączyło tradycyjną kulturę węgierską, polską i ukraińską pod jednym wspólnym hasłem: „W kręgu kultury karpackiej”, które było jednocześnie tematem przewodnim przedsięwzięcia. Połączenie instrumentów ludzi tych trzech narodowości podczas wspólnego muzykowania uświadamia, że potrafimy, szczególnie w tym trudnym wojennym…
Festiwal dzień po dniu – zobacz relacje filmowe z Festiwalu
Zapraszamy do obejrzenia relacji z III Festiwalu Czango w Polsce. dzień 1 dzień 2 dzień 3 dzień 4
Program Festiwalu 2022
Poznaj szczegóły III Festiwalu Czango w Polsce 2022
Ceramika artystczna, Maria Petrás
Wystawa ceramiki artystcznej Márii Petrás – wstęp wolny Wernisaż 14. października, piątek, 18:00-19:00 Wystawa potrwa od 14 października do 4 listopada. Mária Petrás kształtuje i wypala w glinie swoją głęboką świadomość korzeni ludu Czango (węg. Csángó), jego wartości wspólnotowych, ludzkiego opanowania oraz relacji między Bogiem a ludzkością. Będąc dzieckiem poznawała mołdawską sztukę dekoracyjną Csángó. W…
Gergely Sámsondi – Wystawa architektury tradycyjnej
Gergely Sámsondi – Nagroda Architekt Roku – Nógrád County Chamber of Architects 2009 i 2017 – Laudacja (fragment wystąpień) 2009 Wybudowane przez niego budynki – i oczywiście plany, które dopiero powstaną – są świadectwem bliskości natury i człowieka, konieczności współistnienia i docenienia tradycyjnej architektury. Jego domy wykazują pełną znajomość i konsekwentne stosowanie integracji krajobrazu, logiki…
Wystawy młodych artystek z Węgier
Ágota Hegedűs Artystka emalii, kaletnik ludowy, arteterapeuta, instruktor rękodzieła Jestem Ágota, artystką emalii, ludową kaletniczką, I arteterapeutką. Miłość do rękodzieła, szacunek do rzemiosła i tradycji ludowych oraz ciekawość noszę w sobie od dzieciństwa. Emalią artystyczną zajmuję się od 2005 roku, a za swoją mistrzynię uważam Zytę Vincze. Pierwsze co mnie urzekło to różnorodność kolorów i…
Kerényi Róbert „Szigony”
Instrumenty: transylwańska fujarka pasterska, kaval, tilinkó, gardony, zurna. Pejzaż muzyczny: gyimes, moldva Urodził się w 1963 roku w Budapeszcie, a od 1994 roku mieszka w Budakeszi. Jest założycielem i liderem dawnego zespołu Tatros (1988-1997) oraz orkiestry Szigony (od 1997). Odegrał decydującą rolę w rozpowszechnieniu i popularyzacji muzyki i tańców Gyimes i Moldavian Csángó na Węgrzech….
Előd Molnár
Jako dziecko tańczyła w Kaba (Węgry, koło Debreczyna) u Zoli Praudy i grała na cytrze w orkiestrze cytrowej Vasvirág w Kaba. W 2004 roku, jako świeżo upieczony student, dostał swój pierwszy sześciootworowy flet „sü’ltyü”. Później uczył się w szkole muzyki ludowej w Óbudzie u Sándora Balogha i Zoltána Juhásza. Jest również ekspertem w zakresie aspektów…
Kata Reiner
Kata Reiner – filcownik, prowadząca warsztaty rękodzielnicze, nauczycielka tańca „Drzewo bez korzeni wysycha jak mankurt bez przeszłości” stara kazachska prawda Muszę należeć do tych szczęśliwców, którzy od dzieciństwa mieli okazję doświadczać życia blisko natury. Kiedy się urodziłam, moi rodzice mieszkali na farmie. Do miasta przeprowadziliśmy się dopiero, gdy byłem w przedszkolu, ale długo nie przestaliśmy…
Ágota Hegedűs
Ágota Hegedűs – Artystka emalii, kaletnik ludowy, arteterapeuta, instruktor rękodzieła Jestem Ágota, artystką emalii, ludową kaletniczką, I arteterapeutką. Miłość do rękodzieła, szacunek do rzemiosła i tradycji ludowych oraz ciekawość noszę w sobie od dzieciństwa. Emalią artystyczną zajmuję się od 2005 roku, a za swoją mistrzynię uważam Zytę Vincze. Pierwsze co mnie urzekło to różnorodność kolorów i…
Vince Mészáros
muzyk ludowy, nauczyciel gry na basie i altówce Zespół Magyarhang (co oznacza: głos węgierski), założony na początku lat 2000, jest grupą, która zgodnie z wybraną nazwą kultywuje autentyczną tradycję muzyki ludowej Kotliny Karpackiej. Członkami orkiestry, która wywodzi się z Kővágóörs, są trzej bracia. Vince i Erzsébet są muzykami ludowymi i nauczycielami muzyki, a Mátyás jest…
Kapela Begebenheit
Muzykę taneczną regionu kaszubskiego charakteryzuje forma dwuczęściowa, jakkolwiek nie brak i form trzyczęściowych. Przeważa w niej tonacja durowa. Pod względem treści tańce kaszubskie są artystycznym obrazem różnorodnych tematów zwyczajowych i obyczajowych. Tańce kaszubskie dzielimy na obrzędowe (np. Rëbacczi tuńc, Wiwat, Kòsës, taniec ognia) – niewątpliwie najstarsze formy choreograficzne zachowane do czasów współczesnych,w których tkwią jeszcze…
Kapela Katarzyny Tucholskiej
Katarzyna Tucholska pierwsze kroki tańca tradycyjnego stawiała na Taborze Stowarzyszenia Dom Tańca u boku Piotra Zgorzelskiego, później uczyła się tańca od niezliczonej ilości tancerzy wiejskich, gry na trzyrzędowej harmonii pedałowej głównie od Jana Adamczyka z Budek koło Szydłowca, a śpiewu głównie od Moniki Mamińskiej. Zajmuje się naprawą i strojeniem harmonii i akordeonów, prowadzi warsztaty taneczne…
Mária Petrás „Od wschodu do zachodu słońca”
Koncert Marii Petras „Od wschodu do zachodu słońca” – tradycyjne pieśni węgierskich Czangów 14. października, piątek, 20:00-21:30 Petrás Mária /HU – śpiew, bęben; Kuratorzy koncertu: Joanna Mieszkowicz, Gergely Sámsondi Kiss BILETY: 30 zł / 40 zł (ulgowy/normalny) [ Bilety na wydarzenia festiwalu do kupienia on-line na https://artus.torun.pl/ ORAZ w obiektach Festiwalowych ] Zaprezentuję tradycyjne melodie mołdawskich…
„W kręgu kultury karpackiej” – Koncert
Koncert „W kręgu kultury karpackiej” – kapela Serhija Ohrimchuka, Witek Broda, Paweł Iwan, Róbert Kerényi, Gergely Sámsondi Kiss i inni 15 października, sobota, 19:00-21:00 [ Bilety na wydarzenia festiwalu do kupienia on-line na https://artus.torun.pl/ ORAZ w obiektach Festiwalowych ] BILETY: 50 PLN normalny / 40 PLN ulgowy Bilety ulgowe – osoby z kartą Nauczyciela, Dużej Rodziny,…
Warsztat budowy węgierskiego pieca glinianego
2 lipca (niedziela) 11:00-12:30 Toruń, Osada leśna Barbarka Do max 4 osób powyżej 15 roku życia lub dzieci z rodzicem/ dorosłym opiekunem. ZAPISY Bilety: -> Kup karnet (obejmuje wybrany warsztat, potańcówka i obiad w formie węgierskiego kociołka wegańskiego): 70 PLN -> Bilet pojedynczy: 40 PLN/OSOBA / 1,5H Będziemy budować piec o węgierskiej nazwie „katlan” wg…
Kociołkowanie – warsztaty kulinarne
02 lipca (niedziela) 11:00-12:30 Toruń, Osada leśna Barbarka Do max 15 osób powyżej 15 roku życia lub dzieci z rodzicem/ dorosłym opiekunem. ZAPISY BILETY: 40 PLN/OSOBA / 1,5H wraz z konsumpcją 🙂 Będziemy przygotowywać i konsumować tradycyjne leczo węgierskie w roślinnej (wegańskiej) odsłonie, a przy tym można będzie się dowiedzieć ciekawych historii nie tylko kulinarnych….
Tańce i śpiewy Czango
Warsztaty tańców i śpiewów Czango 2 lipca (niedziela) 15:00-16:30 Toruń, Osada leśna Barbarka Dla wszystkich chętnych od 10 roku życia. Młodsi mogą brykać w osobnym kółeczku 🙂 ZAPISY Bilety: -> Kup karnet (obejmuje wybrany warsztat, potańcówka i obiad w formie węgierskiego kociołka wegańskiego): 70 PLN -> Bilet pojedynczy (warsztat plus potańcówka): 40 PLN /osoba za…
Muzyka Czango: warsztaty skrzypcowe
2 lipca (niedziela) 11:00-12:30 oraz 15:00-16:30 Toruń, Osada leśna Barbarka Dla wszystkich chętnych od 10 roku życia. Wymagany własny instrument i poziom znajomości grania na nim minimum średniozaawansowany. ZAPISY Bilety: -> Kup karnet (obejmuje wybrany warsztat, potańcówka i obiad w formie węgierskiego kociołka wegańskiego): 70 PLN -> Bilet pojedynczy: 40 PLN/OSOBA / 3h Liczba uczestników:…
Taras Andrusewicz
Taras Andrusewicz – urodzony we Lwowie, dyrygent chóru i pianista, miłośnik Karpat. Ukończył Akademię Muzyczną we Lwowie, Studium w Drohobyczu i Prawosławne Seminarium Duchowne w Kijowie. Interesuje się psychologią rozwoju i lubi pracę z dziećmi i młodzieżą. Przez 10 lat prowadził muzykoterapię w Stowarzyszeniu „Arka” w Borysławiu na Ukrainie. Prywatnie zajmuje się renowacją i strojeniem…
Witold Broda
Witold Brodaur. 1966skrzypek, lider Kapeli Brodów, subiektywny badacz tradycji. Gra od 1992 roku. Jeden z założycieli Teatru Węgajty i formacji Bractwa Ubogich. Lider Kapeli Brodów. „Repertuar mój wziął się z włóczęgi, wyobraźni i gustu. Trzydziestu lat wędrówek po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów KUL i PAN, autorów znanych i nieznanych. Zawsze wiedziałem, że istnieje…
Piotr Jop
Piotr Jop jest instruktorem i choreografem tańców ludowych, z zamiłowania etnografem. Od 2001 związany jest z Zespołem Pieśni i Tańca „Przemyśl”. Reżyser wielu widowisk muzyczno-tanecznych. Swoje doświadczenie zdobywał w znanych polskich zespołach folklorystycznych. Dziś oprócz prowadzenia grup tanecznych w Zespole Pieśni i Tańca „Przemyśl”, sam prowadzi kursy doszkalające adeptów sztuki tanecznej oraz potańcówki tańca tradycyjnego. Od…
Orkiestra Galicja – Kapela Niwińskich
Orkiestra Galicja to projekt Kapeli Niwińskich, poświęcony muzyce pogranicza polsko-ukraińskiego, należącego do dawnej Galicji – wielokulturowej krainy położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat. Teren ten był domem wielu tradycji trwających w sąsiedztwie przez stulecia, co szczególnie słychać w muzyce. Kapela sięga po tradycyjny repertuar tańców i pieśni polskiego Pogórza i ukraińskiego Podkarpacia,…
Olena Gajdyczuk
Olena Gajdyczuk – kultorolog, dyrygentka, bandurzystka, folklorystka, muzykoterapeutka, nauczycielka muzyki, rytmiki, emisii głosu oraz gry na fortepianie. Absolwentka Akademii muzycznej w Kijowie. Solistka państwowego chóru „Chreszczatyk” w Kijowie, solistka zespołów „Ukraińskie serca” i „Slavik Folk Orchestra ” w Toruniu, trenerka warsztatów vocal-joga, śpiewania i muzykowania dla dzieci i dorosłych, dla kobiet w ciąży oraz dla…
Kapela Serhija Ochrimczuka
Kapela powstała w 2015 roku podczas przygotowań do nagrania płyty „Krajka w gościach. Od Sanu do Donu” w celu opracowania instrumentalnego akompaniamentu do pieśni z regionu polsko-ukraińskiego pogranicza.Zespoły do dzisiaj ze sobą współpracują, ale występują też osobno.Kierownikiem i założycielem kapeli jest wirtuoz skrzypiec i rekonstruktor folkloru z Kijowa, Serhij Ochrimczuk, m.in. członek zespołów Drewo i…