V Festiwal Czango w Toruniu
Festiwal Czango w Polsce jest świętem przyjaźni polsko-węgierskiej, do którego dołączają kolejne narody i grupy społeczne. Festiwal jest owocem rozkwitu ruchu domów tańca – tradycji wywodzącej się z Węgier i zapisanej na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO, gdzie młodzi uczą się od starszych w sposób naturalny, wspólnie muzykując, śpiewając i bawiąc się. Pośród międzypokoleniowych wydarzeń planujemy m.in.:
Zaprezentujemy także tradycyjne rękodzieło i kulinaria oraz sztuki wizualne – w tym roku szczególnie fotografię dokumentalną kultury Czango autorstwa Ádáma Gyuli.
Kultura ludu Czango (węg. Csángó), węgierskojęzycznej grupy etnicznej zamieszkującej rumuńską Mołdawię i część Siedmiogrodu, przywiązuje wagę do tradycyjnych wartości, takich jak wspólnota, życie w zgodzie z naturą, duchowość. W tym roku dołączymy również do jubileuszy świętej Kingi (łac. Kunegundis) i świętej Jadwigi (łac. Hedvigis). Obie władczynie i święte Kościoła katolickiego urodziły się na Węgrzech i panowały w Polsce – są symbolami przyjaźni węgiersko-polskiej.
Zobacz jak wyglądał Festiwal w 2023 i 2022 roku oraz obejrzyj galerię zdjęć.
Festiwal Czango w Polsce łączy etno & eko – inspirujemy do dbania o:
Więcej o naszych wartościach
Spotkajmy się, by doświadczać piękna i czerpać z wzorców wypracowanych przez minione pokolenia, a dziś zapomnianych, by tworzyć wartościowy typ społeczności, w której rodzima kultura służy spotkaniu ludzi, wzmacnia tożsamość oraz aktywność obywatelską.
Wśród artystów będą znani i lubiani, ale nie zabraknie także nowości.