Potańcówka z muzyką polską, węgierską i ukraińską graną na żywo i prowadzonymi tańcami w duchu węgierskiego domu tańca (táncház).

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Potańcówka z muzyką polską, węgierską i ukraińską graną na żywo i prowadzonymi tańcami w duchu węgierskiego domu tańca (táncház).

12 października @ 21:30 - 13 października @ 05:00

Z udziałem artystów węgierskich, huculskiej Kapeli Czeremosz, Kapeli Pawła Iwan, Grupy Śpiewaczej Środa kujawska oraz Kapeli Chełmińska

Kup BILET na Ekobilet >>

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu.

Zapraszamy na taneczny wieczór z muzyką tradycyjną graną na żywo przez wspaniałych artystów z Węgier, Polski i Ukrainy. Tańce czango z Mołdawii i Gimeszu przeplatane będą polkami, oberkami, kujawiakami i ukraińskimi kołomyjkami.

Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś w/w tańców – nie obawiaj się do nas dołączyć! Wszystkie tańce będą na bieżąco objaśniane. Na wydarzenia może wejść każdy, niezależnie od wieku i umiejętności tanecznych – najważniejsze są dobre buty, odpowiedni humor, nastawienie do zabawy i chęć obcowania ze wspólnotą. To także przestrzeń do improwizowanego muzykowania, tańca i śpiewu.
Czangowie to lud zamieszkujący Mołdawię i Gimesz (Gyimes), regiony, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego. Atutem ich tańców jest fakt, że większość z nich to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie.
Taniec w kręgu sprawia, że osoby tańczące stają się jedną istotą, jednym organizmem. Taniec w kręgu tworzą wszyscy uczestnicy: wyborem tempa, kształtowaniem kręgu, tupaniem, dynamizmem i śpiewem. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni.

Działania promujące tradycje Czangów łączymy z wymianą doświadczeń muzyków węgierskich z muzykami polskiej oraz ukraińskiej sceny muzyki tradycyjnej w ramach spotkań edukacyjnych o charakterze Domów Tańca (táncház).
Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza – uczy się wszystkich tych rzeczy. Dla młodych to okazja do czerpania nauk od doświadczonych wiejskich muzykantów, śpiewaków i tancerzy. Popularności i znaczenie metod pracy stosowanych w Domach Tańca udowadnia miejsce na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO od 2011 roku.

DOMY TAŃCA

Ruch domów tańca, inspirowany kulturą muzyczną i taneczną Węgier i Siedmiogrodu, narodził się na Węgrzech w latach 60-tych. Dla naszych „bratanków” ta zadziwiająca, masowa aktywność okazała się samooczyszczeniem i lekarstwem na unifikację i estetykę epoki gumofilców. Ta samorodna – jak wino tokaj – kulturowa fermentacja, przywróciła smak i równowagę w krajobrazie. Poczucie identyfikacji z miejscem, z którego się wyrasta, wspólnotowość, która nie wyklucza szacunku dla odrębności, lecz buduje tolerancję – to wymierne i zauważalne pozytywne efekty edukacji węgierskich domów tańca (Jan Słowiński https://www.rozstaje.pl/o-projekcie-dom ).

 

Szczegóły

Początek:
12 października @ 21:30
Koniec:
13 października @ 05:00
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Kombinat Kultury
Podmurna 1/3
Toruń,
+ Google Map
Skip to content