Pieśni z Pogórza [PL]

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

« Wszystkie Wydarzenia

Pieśni z Pogórza [PL]

7 października, 2023 @ 11:00 - 12:30

Czango 2023

Pieśni zalotne, miłosne, rekruckie i okolicznościowe z centrum dawnej polsko-rusko-żydowskiej Galicji-Galilei, zwłaszcza z Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego. Kraina to trudna do uprawy i biedna, za to usiana wioskami i siedliskami rozłożonymi w urokliwych zakolach Sanu, w których wciąż jeszcze wspominani są dziadkowie — śpiewacy i muzykanci.

Jak w nauce języka można ćwiczyć dykcję, tak w śpiewie można pracować nad emisją głosu i jego barwą, ale najważniejsza pozostaje treść i emocje, które śpiewem komunikujemy. Klasycznie kształcony wokalista po przyjeździe do wiejskiego śpiewaka rozkłada ręce — do takiego śpiewania większość tego, czego uczy się w szkołach i na warsztatach, się nie przydaje. Czasem trzeba śpiewać wyżej, czasem nieczysto, czasem napiąć gardło. Dlatego, zamiast analizować techniczne aspekty, zanurzymy się w samym śpiewie — tak jak od wieków uczono się śpiewać na wsi: spędzając wspólnie czas z pieśnią.

Prowadzenie

Paweł Iwan – kolędnik, śpiewak, tancerz i cymbalista. Urodzony w 1984 w Ustrzykach Dolnych, wychował się w Jarosławiu. Od 2004 roku pracuje (a od 2012 roku przewodzi) w Stowarzyszeniu “Muzyka Dawna w Jarosławiu”, organizując m.in. Festiwal “Pieśń Naszych Korzeni”, gdzie poznawał i uczył się muzyki dawnej w najlepszych wykonaniach (m.in. Jordi Savall, Marcel Peres, Benjamin Bagby, Micrologus, Graindelavoix). Na festiwalu poznał również polską muzykę tradycyjną w wykonaniu m.in. Witka Brody, Janusza Prusinowskiego i Adama Struga.

Od 2012 roku w Krakowie, śpiewając najpierw z zespołem Perfugium, następnie (gościnnie) z zespołem Jerycho, wydał łącznie 7 płyt z szerokim repertuarem wokalnej muzyki dawnej. 

Od 2014 roku, zainspirowany muzycznymi tradycjami rodzimego Podkarpacia, gra na cymbałach, tańczy i śpiewa w zespołach Kapela z Innej Struny, Tadirindum, KBB, Pokrzyk, Kapela Ozimkowicza, Hajda Banda/Гайда Банда i C.K. Kapela, z którymi zdobywał m.in. wyróżnienia i nagrody w konkursach Nowa Tradycja i Stara Tradycja oraz występował na wielu festiwalach (m.in. Wszystkie Mazurki Świata, Rozstaje, Folkowisko, EtnoBaltica). Występuje również gościnnie z zespołami Iskierczanie (Dębica), Kapela Brodów, Kapela Serhija Ochrimczuka i Krajka/Крайка (Przemyśl). 

Współzałożyciel męskiej grupy śpiewaczej “Bractwo Różanego Wianka” oraz “Śpiewaków z Przemyskiego” — obie grupy specjalizują się w odtwarzaniu i wykonywaniu tradycyjnych pieśni Podkarpacia, współpracując m.in. z posiadającym obszerne zbiory etnograficzne Bartoszem Gałązką (systematycznie publikowane przez Stowarzyszenie “Muzyka Dawna w Jarosławiu”). Najbardziej ceni sobie muzykowanie w naturalnym dla muzyki tradycyjnej kontekście — religijnym (śpiewając w kościołach i na nabożeństwach) lub tanecznym (grając, śpiewając i tańcząc na potańcówkach). 

W 2020 roku rozpoczął cykl Ekskursyja Cudowna w Kolędy Podkarpacia, nagrywając (do tej pory) 64 odcinki (dwa sezony) z kolędami z Pogórza Przemyskiego, odtwarzając przy tym emisję głosu, której nauczył się od swojej babci (zamieszkałej na dawnej Bojkowszczyźnie).

Nagrody

2016 — I nagroda Konkursu „Scena Otwarta” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” dla zespołu Kapela z Innej Struny

2017 — I nagroda Konkursu “Stara Tradycja” dla zespołu Tadirindum

2019 — I miejsce w Konkursie Tańca podczas Taboru Lubelskiego w Żółkiewce (wraz z Anną Iwan)

2020 — I nagroda Konkursu “Stara Tradycja” dla zespołu Kapela Ozimkowicza

2021 — udział w finale Konkursu Muzyki Folkowej Polskiego Radia “Nowa Tradycja”

2022 — III nagroda w Konkursie Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” 2022, Nagroda Publiczności „Burza Braw” oraz Nagroda Specjalna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie dla zespołu Hajda Banda / Гайда Банда

2022 – Turniej Muzyków Prawdziwych w Szczecinie
– II nagroda (ex-aequo, przyznano dwie drugie nagrody) w kategorii Para taneczna
– Wyróżnienie w kategorii Śpiewak
– Wyróżnienie w kategorii Instrumentalista

Paweł Iwan poprowadzi także warsztat tańców z Pogórza oraz wystąpi w koncercie „W kręgu kultury karpackiej”.

Informacje praktyczne:

Weź ze sobą bidon na wodę do picia, my zapewnimy wodę z kranu. 

Dla wszystkich chętnych od 10 roku życia.

KUP bilety 

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu dostępnego tutaj>>

Liczba miejsc ograniczona.

*** Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości. Dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów i cały region Karpat, pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii. W folklorze można znaleźć wszystko: każdy naród ma swoją historię wpisaną głęboko w dziedzictwo kulturowe. Chcemy wydobywać te bogactwa i wykorzystywać je do wzbogacania naszego życia, zdrowia i naszych serc – tłumaczą organizatorzy Festiwalu z Fundacji Aeris Futuro i kapeli Szépszerével.***

 

Szczegóły

Data:
7 października, 2023
Godzina:
11:00 - 12:30
Kategoria Wydarzenie:
Skip to content