Jurta na Festiwalu Czango – przestrzeń artystycznych inicjatyw

W sobotę 15 października zapraszamy wszystkich do prawdziwej jurty, która stanie na Sali Wielkiej we Dworze Artusa w Toruniu, a zostanie udekorowana tradycyjnymi węgierskimi motywami ludowymi. Dostępna będzie do zwiedzania od 11:00 do 12:30, a następnie od 21:00 do późnych godzin nocnych.

Między 11:00 do 12:30 będzie można zrobić sobie zdjęcie w tradycyjnym stroju Czango oraz zobaczyć karpackie instrumenty pasterskie oraz wspólnie pomuzykować. 

Namiastkę tego co nas czeka możecie zobaczyć filmie „Circle dance” na naszej stronie https://czango.pl/festiwal/galeria/ 

Jurty, czyli okrągłe namioty, używane były dawniej przez ludy koczownicze, m.in. przez praprzodków Węgrów (https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99grzy), ale nadal są domami dla wielu ludzi na świecie. Dzięki swej okrągłości łatwo je złożyć i rozłożyć. Za postawienie i aranżację wnętrza jurty odpowiedzialny jest Gergely Sámsondi, architect specjalizujący się w budownictwie tradycyjnym i ekologicznym (éé.hu), muzykant.

Nasi goście:

  • Wystawy rzemiosła tradycyjnego, dekoracje:
  • Ágota Hegedűs – artystka emalii, kaletnik ludowy, arteterapeuta, instruktor rękodzieła. Zamiłowanie do kultury ludowej, sztuki ludowej i tańca ludowego zajmuje ważne miejsce w moim życiu i uważam je za niewyczerpane źródło. W moich kreacjach uwielbiam stosowanie różnych naturalnych materiałów (kamień, drewno, skóra, miedź, wełna, kość) w połączeniu ze sobą i z emalią. W ostatnich latach zainteresowałam się światem sztuki sakralnej i ikon. Uważam za swój obowiązek przybliżanie innym naszej kultury ludowej, zwłaszcza poprzez rzemiosło i taniec ludowy.
  • Kata Reiner – filcownik, prowadząca warsztaty rękodzielnicze, nauczycielka tańca. Miałam dziesięć lat, gdy urodziła się moja siostra, która stała się moją pierwszą entuzjastką i uczestniczką moich zajęć rękodzielniczych, moich pierwszych sesji rękodzielniczych. W szkole podstawowej uczęszczałam na zajęcia z rysunku, w liceum byłam uczennicą plastyki, później ukończyłam kurs prowadzenia zabaw ludowych, a następnie zostałam ludową filcarką.
  • Karpackie Pasterskie Instrumenty Ludowe – prezentacja (11:00-12:30)
  • Józef Sowa – muzykant, samouk. Gra na skrzypcach, złóbcokach oraz instrumentach pasterskich Karpat takich jak: dudy, trembity, rogi, telenki, piszczałki, fujarki, drumle, dzwonki oraz inne. Prowadzi prezentacje dla dzieci i dorosłych pt. “Karpackie Pasterskie Instrumenty Ludowe”. Współpracuje z zespołami ludowymi, folkowymi z kraju i z zagranicy. Propagator kultury i muzyki ludowej łuku Karpat.