Potańcówki – spotkania w Domach Tańca

Działania promujące tradycje Czangów łączymy z wymianą doświadczeń muzyków węgierskich z muzykami polskiej oraz ukraińskiej sceny muzyki tradycyjnej w ramach spotkań edukacyjnych o charakterze Domów Tańca (táncház). 

Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza – uczy się wszystkich tych rzeczy. Dla młodych to okazja do czerpania nauk od doświadczonych wiejskich muzykantów, śpiewaków i tancerzy. Popularności i znaczenie metod pracy stosowanych w Domach Tańca udowadnia miejsce na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO od 2011 roku. (http://lengyelmuzeum.hu/pl/2020/05/13/domy-tanca/ ). 

Na wydarzenia może wejść każdy, niezależnie od wieku i umiejętności tanecznych – najważniejsze są dobre buty, odpowiedni humor, nastawienie do zabawy i chęć obcowania ze wspólnotą. To także przestrzeń do improwizowanego muzykowania, tańca i śpiewu.

Ruch domów tańca, inspirowany kulturą muzyczną i taneczną Węgier i Siedmiogrodu, narodził się na Węgrzech w latach 60-tych. Dla naszych „bratanków” ta zadziwiająca, masowa aktywność okazała się samooczyszczeniem i lekarstwem na unifikację i estetykę epoki gumofilców. Ta samorodna – jak wino tokaj – kulturowa fermentacja, przywróciła smak i równowagę w krajobrazie. Poczucie identyfikacji z miejscem, z którego się wyrasta, wspólnotowość, która nie wyklucza szacunku dla odrębności, lecz buduje tolerancję – to wymierne i zauważalne pozytywne efekty edukacji węgierskich domów tańca (Jan Słowiński https://www.rozstaje.pl/o-projekcie-dom ).

ROZKŁAD POTAŃCÓWEK: 

29.06 | Czwartek | 20:00-23:00 | Kraków

Altana na Plantach od strony ul. Westerplatte, skwer Zbigniewa Wodeckiego.

Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś tańców Czangów – nie obawiaj się do nas dołączyć! Wszystkie tańce będą na bieżąco objaśniane.  

Potańcówka czango z kapelą Szőrénszálán.

Do tańców czango zagra kapela Szőrénszálán w składzie Farkas Gyulai (skrzypce, śpiew) oraz Vajk Gyulai (lutnia koboz, flet), Bence Nagy (bęben i drumla). Członkowie zespołu mieszkają w Budapeszcie i grają muzykę tradycyjną od lat, także w różnych składach muzycznych.

W prowadzeniu tańców – członków kapeli wspiera Joanna Mieszkowicz, wieloletnia miłośniczka kultury Czangów, uczestniczka wielu spotkań 'domów tańca’ oraz taborów tańca w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce, animatorka i propagatorka kultury Czangów w Polsce. Wspólnie z kapelą Szépszerével tworzy wędrujące wydarzenia pod nazwą Festiwal Czango w Polsce. Więcej na https://www.facebook.com/festiwalczango

Jeżeli masz ochotę do nas dołączyć, potrzebujesz jedynie wygodnych butów, stroju niekrępującego ruchów (kobiety najlepiej spódnice/sukienki), napojów (będzie gorąco).

Wejściówka w formie cegiełki do kapelusza 30 zł, ale może być wg możliwości więcej lub mniej, tylko gotówką na miejscu.

02.07 | Niedziela | 16:30-18:30 | Osada leśna Barbarka, Toruń

Dla wszystkich chętnych.

ZAPISY

-> Bilet pojedynczy: 20 PLN/osoba / 2h

-> Kup karnet (obejmuje wybrany warsztat, potańcówka i obiad w formie węgierskiego kociołka wegańskiego): 70 PLN

Do 10 roku życia i powyżej 70 – wstęp bezpłatny.

Zagrają:

  • kapela Szőrénszálán w składzie Farkas Gyulai (skrzypce, śpiew) oraz Vajk Gyulai (lutnia koboz, flet, kaval), Bence Nagy (bęben, drumla, flet, kaval). Członkowie zespołu mieszkają w Budapeszcie i grają muzykę tradycyjną od lat, także w różnych składach muzycznych.
  • grupa n obrotów – działalność grupy koncentruje się wokół tradycji muzyczno-tanecznych Europy. Czerpiemy z muzycznych wzorców wypracowanych przez pokolenia naszych dziadków i pradziadków, aby wytworzyć w swoim otoczeniu wartościowy rodzaj wspólnoty, w której muzyka i taniec służy spotkaniom ludzi.

W prowadzeniu tańców – członków kapeli Szőrénszálán wspiera Joanna Mieszkowicz, wieloletnia miłośniczka kultury Czangów, uczestniczka wielu spotkań 'domów tańca’ oraz taborów tańca w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce, animatorka i propagatorka kultury Czangów w Polsce. Wspólnie z kapelą Szépszerével tworzy wędrujące wydarzenia pod nazwą Festiwal Czango w Polsce. Więcej na https://www.facebook.com/festiwalczango

Jeżeli masz ochotę do nas dołączyć, potrzebujesz jedynie wygodnych butów, stroju niekrępującego ruchów (kobiety najlepiej spódnice/sukienki), napojów (będzie gorąco).