fot. Grzegorz Tomasik, grupa n-obrotów

Muzyka Czango: warsztaty skrzypcowe

2 lipca (niedziela) 11:00-12:30 oraz 15:00-16:30 Toruń, Osada leśna Barbarka

Dla wszystkich chętnych od 10 roku życia.

Wymagany własny instrument i poziom znajomości grania na nim minimum średniozaawansowany.

ZAPISY

Bilety:

-> Kup karnet (obejmuje wybrany warsztat, potańcówka i obiad w formie węgierskiego kociołka wegańskiego): 70 PLN

-> Bilet pojedynczy: 40 PLN/OSOBA / 3h

Liczba uczestników: do 8 osób.

Warsztat pozwoli zanurzyć się i doświadczyć tradycyjnej kultury starej węgierskiej grupy etnicznej Csángó (czyt. czango) w sposób naturalny spędzając wspólnie czas, grając ze słuchu, bez nut.

Czangowie zamieszkują obie strony Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego. Tradycja Csángó, która kształtowała się w izolacji od Węgier zachowała wiele cech archaicznej kultury węgierskiej, ale także wzbogaciła się wchłaniając elementy kultur sąsiednich: rumuńskiej, południowosłowiańskiej i tureckiej, a nawet polskiej. 

Prowadzenie: Farkas Gyulai

Farkas Gyulai przez 10 lat uczył się na obozach folklorystycznych w kraju i za granicą: na obozie zespołu Egyszólam na Węgrzech oraz na tygodniowym taborze w wiosce Somoska w części Mołdawii, która znajduje się w Rumunii, od tamtejszych Czango. Szanuje tych muzyków ludowych: Istvána Pála (+) tradycyjnego pasterza i gracza na dudach z Węgier i Auréla Mandache (+) skrzypka z Mołdawii, których poznał za ich życia. Gra w różnych składach, głównie w zespole Szőrénszálán oraz kapeli Szépszerével, z którą od 2008 roku co tydzień organizują dom tańca Czango na wzgórzu Gellerta. Więcej na szépszerével.hu

Podobne wpisy