Tańce i śpiewy Czango

Warsztaty tańców i śpiewów Czango 

2 lipca (niedziela) 15:00-16:30 Toruń, Osada leśna Barbarka

Dla wszystkich chętnych od 10 roku życia. Młodsi mogą brykać w osobnym kółeczku 🙂

ZAPISY

Bilety:

-> Kup karnet (obejmuje wybrany warsztat, potańcówka i obiad w formie węgierskiego kociołka wegańskiego): 70 PLN

-> Bilet pojedynczy (warsztat plus potańcówka): 40 PLN /osoba za 3,5h

Większość tańców Czango tańczy się w kręgu, więc nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są proste, choć żywiołowe tempo może przyprawić o zawrót głowy.

Taniec w kręgu sprawia, że osoby tańczące stają się jedną istotą, jednym organizmem. Taniec w kręgu tworzą wszyscy uczestnicy: wyborem tempa, kształtowaniem kręgu, tupaniem, dynamizmem i śpiewem. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni. Kroki taneczne są proste, ale niewłaściwy układ stóp może zepsuć taniec nie tylko sąsiada, lecz także wszystkich tańczących w kręgu. Bardziej skomplikowana jest nauka chwytania partnera za ręce, pas, plecy czy ramiona, jak również pilnowanie sąsiada i kształtu kręgu, szukanie i znalezienie wspólnoty tańca. O każdym elemencie tańców będziemy uczyć się podczas warsztatów.  Będą także tańce w parach, ale u Czangów jedność tańczących w parach jest ściślejsza niż w innych regionach. Tak samo muszą trzymać jeden drugiego, współpracować demokratycznie, podobnie jak podczas tańca w kręgu. U mołdawskich Czangów pary tworzą krąg. Para lub prowadzący mężczyzna ma obowiązek pilnować innych i współpracować z nimi. Taniec w parach przejął charakterystyczne cechy tańca w kręgu.

Nauczymy się także krótkich przyśpiewek, aby wszyscy mogli dołączyć do śpiewu podczas tańca.

Prowadzenie warsztatu tanecznego: Joanna Mieszkowicz;

Muzyka i śpiew: kapela Szőrénszálán.

Joanna Mieszkowicz – wieloletnia miłośniczka kultury Czangów, uczestniczka wielu spotkań 'domów tańca’ oraz taborów tańca w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce, animatorka i propagatorka kultury Czangów w Polsce. Wspólnie z kapelą Szépszerével tworzy wędrujące wydarzenia pod nazwą Festiwal Czango w Polsce. Więcej na https://www.facebook.com/festiwalczango

Kapela Szőrénszálán w składzie Farkas Gyulai (skrzypce, śpiew) oraz Vajk Gyulai (lutnia koboz, flet, kaval), Bence Nagy (bęben, drumla, flet, kaval). Członkowie zespołu mieszkają w Budapeszcie i grają muzykę tradycyjną od lat, także w różnych składach muzycznych.

Podobne wpisy