Koncert „W kręgu kultury karpackiej” 

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

« Wszystkie Wydarzenia

Koncert „W kręgu kultury karpackiej” 

7 października, 2023 @ 20:00 - 21:30

Czango 2023

Zapraszamy na gorącą noc z melodiami z różnych stron Karpat!

Punktem stycznym dla trzech narodów – Polaków, Węgrów i Ukraińców są Karpaty. Cały region karpacki obfituje w bogate tradycje, a ich znaczenie i różnorodność pomagają zrozumieć człowieka i dają przykład, jak żyć w pokoju i harmonii. 

Kapela Maliszów gra tradycyjne utwory, ale tworzy również własne o charakterze wiejskim. Dzięki energetycznej grze Kacpra (na skrzypcach) i Zuzanny (na bębenku obręczowym i barabanie) wybiegają one poza ramy ,,wiejskiego grania”, dialogują ze współczesnością, zahaczają o różne style. Kapela jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień w skali międzynarodowej.

Kapela Serhija Ochrimczuka bada i wykonuje tradycyjną muzykę instrumentalną i polifoniczną z różnych regionów Ukrainy i Europy. Na Festiwalu Czango zagra melodie huculskie i bojkowskie. Lider, Serhij Ochrimczuk jest wybitnym skrzypkiem i śpiewakiem oraz rekonstruktorem folkloru. Członek m.in. legendarnej formacji Drevo oraz Chorei kozackiej, wykonujących tradycyjne polifoniczne pieśni białym głosem. 

István Lukács i Vitos Eszter, Czangowie z Gimeszu, członkowie Kapeli Zerkuli, uczniowie Janosa Zerkuli, genialnego niewidomego skrzypka ludowego. 

Kapela Borviz to specjaliści od węgierskiej muzyki z Transylwanii i Bukowiny.

Gyula Horváth to wybitny muzyk i artysta związany z kulturą czango – węgierskiej mniejszości etnicznej zamieszkującej obszary północno-wschodniej Rumunii. Jego zdolności muzyczne i zaangażowanie w zachowywanie tradycji czango czynią go ważnym dziedzicem i propagatorem dziedzictwa kulturowego tego regionu. Gyula Horváth jest utalentowanym muzykiem, posługującym się kilkoma tradycyjnymi instrumentami takimi jak skrzypce, koboz i gardon.

Dániel Bolya i Vajk Gyulai oraz kapela Szépszerével to kolejni miłośnicy i znawcy muzyki czango z Budapesztu.

W podróż po karpackich ścieżkach wezmą nas wirtuozi różnorodnych instrumentów i rekonstruktorzy folkloru:

  • z Beskidu Niskiego [PL]: Jan Malisz – basy, akordeon, śpiew; Zuzanna Malisz – śpiew, baraban, bęben obręczowy, Kacper Malisz – skrzypce
  • z Huculszczyzny i Zakarpacia [UA]: Serhij Ohrimchuk – skrzypce, śpiew; Maksym Nakonieczny – skrzypce; Severyn Danyleiko – basy; Paweł Iwan – cymbały, śpiew
  • z Bukowiny i Transylwanii [HU]: Gergely Sámsondi – skrzypce; Vince Mészáros – altówka
  • z Mołdawii i Gimeszu: István Lukács; Eszter Vikos [RO]; Dániel Bolya – flety; Vajk Gyulai – flety; Farkas Gyulai – skrzypce, koboz, gardon, śpiew; Gergely Sámsondi – skrzypce, koboz [HU]

Kuratorka koncertu: Joanna Mieszkowicz

Po koncercie zapraszamy na Potańcówkę, w duchu węgierskiego domu tańca z muzyką na żywo.

KUP bilety

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu dostępnego tutaj>>

Liczba miejsc ograniczona.

 

Szczegóły

Data:
7 października, 2023
Godzina:
20:00 - 21:30
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
Skip to content