- To wydarzenie minęło.
Koncert „W kręgu kultury karpackiej”
7 października, 2023 @ 20:00 - 21:30
Zapraszamy na gorącą noc z melodiami z różnych stron Karpat!
Punktem stycznym dla trzech narodów – Polaków, Węgrów i Ukraińców są Karpaty. Cały region karpacki obfituje w bogate tradycje, a ich znaczenie i różnorodność pomagają zrozumieć człowieka i dają przykład, jak żyć w pokoju i harmonii.
Kapela Maliszów gra tradycyjne utwory, ale tworzy również własne o charakterze wiejskim. Dzięki energetycznej grze Kacpra (na skrzypcach) i Zuzanny (na bębenku obręczowym i barabanie) wybiegają one poza ramy ,,wiejskiego grania”, dialogują ze współczesnością, zahaczają o różne style. Kapela jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień w skali międzynarodowej.
Kapela Serhija Ochrimczuka bada i wykonuje tradycyjną muzykę instrumentalną i polifoniczną z różnych regionów Ukrainy i Europy. Na Festiwalu Czango zagra melodie huculskie i bojkowskie. Lider, Serhij Ochrimczuk jest wybitnym skrzypkiem i śpiewakiem oraz rekonstruktorem folkloru. Członek m.in. legendarnej formacji Drevo oraz Chorei kozackiej, wykonujących tradycyjne polifoniczne pieśni białym głosem.
István Lukács i Vitos Eszter, Czangowie z Gimeszu, członkowie Kapeli Zerkuli, uczniowie Janosa Zerkuli, genialnego niewidomego skrzypka ludowego.
Kapela Borviz to specjaliści od węgierskiej muzyki z Transylwanii i Bukowiny.
Gyula Horváth to wybitny muzyk i artysta związany z kulturą czango – węgierskiej mniejszości etnicznej zamieszkującej obszary północno-wschodniej Rumunii. Jego zdolności muzyczne i zaangażowanie w zachowywanie tradycji czango czynią go ważnym dziedzicem i propagatorem dziedzictwa kulturowego tego regionu. Gyula Horváth jest utalentowanym muzykiem, posługującym się kilkoma tradycyjnymi instrumentami takimi jak skrzypce, koboz i gardon.
Dániel Bolya i Vajk Gyulai oraz kapela Szépszerével to kolejni miłośnicy i znawcy muzyki czango z Budapesztu.
W podróż po karpackich ścieżkach wezmą nas wirtuozi różnorodnych instrumentów i rekonstruktorzy folkloru:
- z Beskidu Niskiego [PL]: Jan Malisz – basy, akordeon, śpiew; Zuzanna Malisz – śpiew, baraban, bęben obręczowy, Kacper Malisz – skrzypce
- z Huculszczyzny i Zakarpacia [UA]: Serhij Ohrimchuk – skrzypce, śpiew; Maksym Nakonieczny – skrzypce; Severyn Danyleiko – basy; Paweł Iwan – cymbały, śpiew
- z Bukowiny i Transylwanii [HU]: Gergely Sámsondi – skrzypce; Vince Mészáros – altówka
- z Mołdawii i Gimeszu: István Lukács; Eszter Vikos [RO]; Dániel Bolya – flety; Vajk Gyulai – flety; Farkas Gyulai – skrzypce, koboz, gardon, śpiew; Gergely Sámsondi – skrzypce, koboz [HU]
Kuratorka koncertu: Joanna Mieszkowicz
Po koncercie zapraszamy na Potańcówkę, w duchu węgierskiego domu tańca z muzyką na żywo.
KUP bilety
Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu dostępnego tutaj>>
Liczba miejsc ograniczona.