Potańcówka z muzyką na żywo w duchu węgierskiego domu tańca -Táncház

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

« Wszystkie Wydarzenia

Potańcówka z muzyką na żywo w duchu węgierskiego domu tańca -Táncház

7 października, 2023 @ 22:00 - 8 października, 2023 @ 05:00

Czango 2023

Zapraszamy na taneczny wieczór z muzyką tradycyjną graną na żywo przez wspaniałych artystów z Węgier, Polski i Ukrainy. Tańce czango z Mołdawii i Gimeszu przeplatane będą polskimi oberkami, kujawiakami i ukraińskimi kołomyjkami.

Jeśli nigdy wcześniej nie tańczyłeś w/w tańców – nie obawiaj się do nas dołączyć! Tańce będą na bieżąco objaśniane. Udział w wydarzeniu jest niezależny od wieku i umiejętności tanecznych – najważniejsze są dobre buty, odpowiedni humor, nastawienie do zabawy i chęć obcowania ze wspólnotą tańczących. To także przestrzeń do improwizowanego muzykowania, tańca i śpiewu.

Zagrają: Kapela Serhija Ochrimczuka [UA]; István Lukács [RO]; Dániel Bolya, Vajk Gyulai, Kapela Szépszerével [HU]; Kapela Maliszów, Kapela Hałasów, agregandado, Kazimierz Nitkiewicz [PL] z Orkiestrą Festiwalową oraz improwizowane składy.

Czangowie to lud zamieszkujący Mołdawię i Gimesz (Gyimes), regiony, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgier. Atutem ich tańców jest fakt, że większość z nich to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie. Taniec w kręgu sprawia, że osoby tańczące stają się jedną istotą, jednym organizmem. Tworzą go wszyscy uczestnicy: wyborem tempa, kształtowaniem kręgu, tupaniem, dynamizmem i śpiewem. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni.

Domy tańca (táncház) 

Działania promujące tradycje Czangów łączymy z wymianą doświadczeń muzyków węgierskich z artystami polskiej oraz ukraińskiej sceny muzyki tradycyjnej w ramach spotkań edukacyjnych o charakterze Domów Tańca (táncház). 

Na spotkaniach w Domach Tańca tańczy się, gra i śpiewa, ale także – a może zwłaszcza – uczy się wszystkich tych rzeczy. Dla młodych to okazja do czerpania nauk od doświadczonych wiejskich muzykantów, śpiewaków i tancerzy. Popularności i znaczenia metod pracy stosowanych w Domach Tańca dowodzi miejsce na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO od 2011 roku (http://lengyelmuzeum.hu/pl/2020/05/13/domy-tanca/ ). 

Informacje praktyczne:

Weź ze sobą bidon na wodę do picia, my zapewnimy wodę z kranu. 

KUP bilety 

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu dostępnego tutaj>>

Liczba miejsc ograniczona.

Szczegóły

Początek:
7 października, 2023 @ 22:00
Koniec:
8 października, 2023 @ 05:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
Skip to content