Przed nami – Orawa, Święto Pasterskie i Szlak Polsko-Węgierski

Przed nami – Orawa, Święto Pasterskie i Szlak Polsko-Węgierski

Już 26 czerwca spotkamy się na Orawie podczas dwóch wyjątkowych wydarzeń związanych z dziedzictwem regionu oraz polsko-węgierskimi tradycjami kulturowymi.

Godz. 10:00 – 50. Święto Pasterskie

📍 Dom Ludowy, Lipnica Wielka Centrum

W ramach jubileuszowego 50. Święta Pasterskiego odbędą się:

• wernisaż wystawy „50 lat Święta Pasterskiego”,

• promocja wydawnictwa „50 lat Święta Pasterskiego. Między polaną a sceną – opowieść o pasterskiej Orawie”,

• seminarium „Dziedzictwo pasterskie Orawy – tradycja, źródła, interpretacje”,

• panel dyskusyjny poświęcony przyszłości dziedzictwa pasterskiego na Orawie,

• występ tradycyjnej muzyki z Węgier w wykonaniu Farkasa Gábora Gyulaiego i Gergelya Szűcsa.

Godz. 17:00 – Otwarcie Szlaku Polsko-Węgierskiego

📍 Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej

Tego samego dnia odbędzie się również uroczyste otwarcie nowego Szlaku Polsko-Węgierskiego, prowadzącego przez miejsca związane ze wspólnym dziedzictwem historycznym i kulturowym Polski oraz Węgier.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie táncház – tradycyjne spotkanie muzyczno-taneczne inspirowane kulturą węgierską. Wystąpią Farkas Gábor Gyulai i Gergely Szűcs, a do wspólnego tańca zaproszą Joanna Mieszkowicz oraz Farkas Gyulai.

Usłyszymy brzmienie kobozu, cymbałów, skrzypiec i piszczałki, a także muzykę orawską i tradycyjne tańce prezentowane przez zespół Orawiacy z Lipnicy Wielkiej.

To wyjątkowe spotkanie kultur, muzyki i tradycji, które od wieków łączą Orawę z dawnym Królestwem Węgier.

Podobne wpisy