„Z czango w las” – poczytaj relacje & obserwacje i podziel się swoimi

Joanna Mieszkowicz, główna organizatorka

To był czas niesamowitych doznań międzyludzkich, kulinarnych, duchowych, sensorycznych i artystycznych. Dostaliśmy ogrom nie tylko darów kulinarnych i piękna natury, lecz także wiele zdjęć i filmików.

Członkowie kapeli Szőrénszálán

Farkas Gyulai, założyciel zespołu:

Dla mnie to wspaniałe, że zespół Szőrénszálán mógł przyjechać do Polski, a wydarzenia, w których braliśmy udział, były pełne energii. Granie muzyki w tak pięknym miejscu było dla mnie wspaniałym przeżyciem, a ponadto jest ważne dla mojej filozofii i sposobu myślenia o życiu. Jestem zachwycony polską życzliwością, energią i zwyczajami. Dla mnie był to niezwykle wartościowy wyjazd.

 Vajk Gyulai: Cóż za wspaniałe sześć dni. Mieliśmy wiele miłych doświadczeń w Polsce. 

Bence Nagy: To był pierwszy piec, który zbudowałem w Polsce, ale mam nadzieję, że nie ostatni.

Jakab Nagy: Bardzo dziękuję za wszystko. To było wyjątkowe doświadczenie. Świetnie spędzony czas i wspaniali ludzie, których poznałem!

Anna Meina, Przedszkole Montessori w Toruniu

Festiwal Czango w Polsce i Szkoła Leśna na Barbarce „Z czango w las” https://fb.me/e/1hAPyVSAy to  wydarzenie dodające skrzydeł ????

Towarzyszyły mu przez cały czas serdeczność, brak pośpiechu, dobro, postawa szacunku do innych i tego, co nas otacza. Całego stworzonego świata z energią muzyki i tańca. Wspólnota, zaduma, modlitwa, radość.

Szkoła leśna na Barbarce

Dzień z węgierską kulturą na Barbarce w ramach Festiwalu Czango

Było pięknie, kolorowo i smacznie.

Były tańce w kręgu, kociołkowanie, a także zakończona sukcesem budowa pieca.

Warsztaty gotowania w bograczu (kociołku), nad paleniskiem, prowadzili: Jola Zientek-Varga i Karol Varga, polsko-węgierskie małżeństwo, które lubi gotować. Także dla więcej niż dwóch osób J

O ich kunszcie kulinarnym można było przekonać się, kosztując przygotowanego z węgierskiej papryki wegańskiego lecza. Bardzo ważnej potrawy w kulinariach Madziarów.????

Bence Nagy, z pomocnikami od juniora do seniora, zbudował na polanie górnej piec w stylu węgierskim.

Przez cały dzień towarzyszyła wydarzeniom muzyka kapeli Szőrénszálán w składzie: Farkas Gyulai (skrzypce, śpiew), Vajk Gyulai (lutnia koboz, flet, kaval) i Bence Nagy (bęben, drumla, flet, kaval).

Taniec w kręgu. Każda chwila i miejsce są dobre, a wśród tańczących Joanna Mieszkowicz, od kilku lat miłośniczka kultury Czangów. Uczestniczka wielu spotkań popularnych „Domów Tańca” i taborów tańca w Rumunii, na Węgrzech i w Polsce. Animatorka i propagatorka kultury Czangów w Polsce.

To ona, wspólnie z kapelą Szépszerével, tworzy wędrujące wydarzenia pod nazwą Festiwal Czango w Polsce.

Dziękujemy Joannie Mieszkowicz oraz wszystkim wykonawcom i prowadzącym

za możliwość poznania kultury Czangów, wyjątkowych Węgrów z Karpat Wschodnich.

Więcej komentarzy, zdjęć i filmów na https://www.facebook.com/festiwalczango

Bardzo chcemy się znów z Wami spotkać!

A Wy jak się czujecie?

Piszcie do nas na facebooku i/lub na czango@aerisfuturo.pl

Foto powyżej: Dorota Wilczyńska-Sztyma

Podobne wpisy