WARSZTATY GRY CZANGO NA GARDONIE

Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

« Wszystkie Wydarzenia

WARSZTATY GRY CZANGO NA GARDONIE

7 października, 2023 @ 16:30 - 17:45

Czango 2023

O gardonie w muzyce czango

Gardon to tradycyjny instrument ludowy charakterystyczny dla  muzyki czango z Gimeszu. Gardon jest rodzajem chordofonu szarpanego, który do generowania dźwięków wykorzystuje pudło rezonansowe i struny. Gra na gardonie w muzyce czango dodaje wyjątkowy rytmiczny i harmoniczny element, który odzwierciedla lokalne tradycje i dziedzictwo kulturowe.

Muzyka, której będziemy się uczyć ma za zadanie towarzyszyć tańcom czango, dlatego jest ona pełna energii, rytmu i charakterystycznych melodii.

W trakcie warsztatów zwrócimy uwagę na pozycję trzymania instrumentu, budowę instrumentu,  sposób szarpania strun i wydobywania dźwięków. Gra na gardonie w muzyce czango może skupiać się na rytmie, akordach i podkreśleniu charakterystycznego ruchu tańca. Można eksperymentować z różnymi sekwencjami akordów i rytmami, aby dostosować się do muzyki i ruchów tancerzy. Podobnie jak w przypadku innych tradycyjnych instrumentów, na gardonie można również improwizować. Możesz dodać ozdobniki, zmiany rytmiczne i tworzyć własne melodie, co nadaje indywidualny charakter twojej grze.

Gra na gardonie w muzyce czango jest umiejętnością, która rozwija się wraz z praktyką. To instrument, który może tworzyć energetyczny rytmiczny podkład dla tańców czango i wnosić autentyczny element do tradycyjnej muzyki tego regionu.

Nauczyciele:

  • Horváth Gyula
  • Gergely Sámsondi
  • Gyulai Farkas

O czango

Rdzenni Czangowie mieszkają na terenie Rumunii w regionie Mołdawii oraz w regionie Gimesz (węg. Gyimes) i stanowią w tym kraju mniejszość etniczną węgierskiego pochodzenia. Ich tradycyjna muzyka jest wyjątkowa –  głęboko zakorzeniona w wielokulturowej historii regionu Karpat Wschodnich. Znajdziemy w niej melodie średniowieczne, rytmy cygańskie, żydowskie, bałkańskie, a nawet polskie. 

Muzyka towarzysząca tańcom czango jest grana na tradycyjnych instrumentach, takich jak skrzypce, lutnia koboz, cymbały, flety (czango mołdawskie) oraz skrzypce i gardon (czango z Gimeszu). Tekstury dźwiękowe często nawiązują do lokalnej melodii i rytmu, co nadaje tańcom autentyczny charakter.

Informacje praktyczne:

Weź ze sobą bidon na wodę do picia, my zapewnimy wodę z kranu. 

KUP bilety

Zakup biletu jest równoznaczny z akceptacją regulaminu dostępnego tutaj>>

Liczba miejsc ograniczona

**Na każdy warsztat można zapisać się niezależnie, bo program nie będzie powtórką pozostałych warsztatów, ale dla rozwijania umiejętności rekomendujemy udział we wszystkich zajęciach.**

***Wymagany własny instrument i doświadczenie w graniu na instrumentach rytmicznych.***

*** Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości. Dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów i cały region Karpat, pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii. W folklorze można znaleźć wszystko: każdy naród ma swoją historię wpisaną głęboko w dziedzictwo kulturowe. Chcemy wydobywać te bogactwa i wykorzystywać je do wzbogacania naszego życia, zdrowia i naszych serc – tłumaczą organizatorzy Festiwalu z Fundacji Aeris Futuro i kapeli Szépszerével.***

 

Szczegóły

Data:
7 października, 2023
Godzina:
16:30 - 17:45
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej
Skip to content