Z Czango w las – zapraszamy na wyjątkowy dzień na toruńskiej Barbarce!

Dzień węgierskiej kultury ludowej w ekologicznym klimacie

02.07 | Niedziela | 11:00-18:00 | Osada leśna Barbarka, Toruń

Fundacja Aeris Futuro, Stowarzyszenie Tilia oraz grupa n obrotów zapraszają na wyjątkowy dzień z węgierską kulturą tradycyjną już 2 lipca w niedzielę na terenie Osady leśnej Barbarka w godzinach 11:00-18:00. Będzie muzyka na żywo bez żadnych wspomagaczy eletronicznych, tańce na trawie bądź drewnianej niskiej scenie. W ramach warsztatów kulinarnych zrobimy węgierski kociołek tylko z warzyw na żywym ogniu. Pozostawimy trwały praktyczny eko ślad – zbudujemy piec gliniany, który będzie służył do pieczenia pyszności, jak i ogrzania się w chłodne dni. Na finałowej potańcówce nie zabraknie też polskich akcentów muzyczno-tanecznych.

Zapraszamy do kręgu

Można tylko przyjść, popatrzeć, posłuchać i jeśli przyjdzie ochota to włączyć się w działanie – tłumaczy Joanna Mieszkowicz. Warto jednak zgłosić się wcześniej, bo liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona.

Taniec w kręgu sprawia, że osoby tańczące stają się jedną istotą, jednym organizmem. Taniec w kręgu tworzą wszyscy uczestnicy: wyborem tempa, kształtowaniem kręgu, tupaniem, dynamizmem i śpiewem. Nie ma prowadzącego, wszyscy są jednakowo ważni – wyjaśnia Farkas Gyulai, artysta węgierski, miłośnik Polski, ceniony nauczyciel tradycyjnej gry na skrzypcach oraz śpiewu.

Jeżeli masz ochotę pouczyć się i potańczyć czango potrzebujesz jedynie wygodnych butów, stroju niekrępującego ruchów (kobiety najlepiej spódnice/sukienki), napojów (będzie gorąco) i otwartości na ludzi i dobrą zabawę.

Osoby chętne do nauki grania muzyki czango zapraszamy z własnymi instrumentami, wymagana umiejętność na poziomie średniozaawansowanym.

*** Zarezerwuj miejsca już teraz wypełniając formularz dostępny tutaj ***

Idea

Temat przewodni letniej edycji Festiwalu Czango w Polsce to „Z CZANGO W LAS”. Temat nieco metaforyczny, ale w tej edycji zależy nam by doświadczać sztuki w naturze. W Krakowie spotkamy się na Plantach – to zielony pierścień wokół Starego Krakowa, zabytkowy park, w który mieści się altana, okrągła, która idealnie pasuje do tańców w kręgu, a więc czango 🙂

Czangowie – wyjątkowi Węgrzy ze wschodnich Karpat

Choć przyjadą do nas artyści z Budapesztu to wspólnie lubimy najbardziej kulturę Czangów, szczególnie muzykę i tańce – tłumaczy Joanna Mieszkowicz, współorganizatorka Festiwalu Czango w Polsce z Fundacji Aeris Futuro.

Lud Czango reprezentuje archaiczną kulturę węgierską opartą o wartości takie jak duchowość, przywiązanie do rodziny, kultywowanie tradycji, poszanowanie ziemi, na której się żyje. Zamieszkuje Mołdawię i Gimesz (Gyimes), regiony, które leżą po obu stronach Karpat Wschodnich, na terenie obecnej Rumunii, a kiedyś Królestwa Węgierskiego. Atutem ich tańców jest fakt, że większość z nich to tańce w kręgu, integracyjne, nie trzeba mieć partnera lub partnerki, często z przytupem, gdzie kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie.

Przyjaźń Polski i Węgier trwa już ponad tysiąc lat. Polska i Węgry to dwa kuliste dęby, które się splotły chociaż są oddzielne, ale mają wspólne korzenie i wspólną historię. Poprzez ten projekt chcemy tą przyjaźń ożywiać i pokazywać szerszej publiczności.

Dzisiejszy świat niezwykle potrzebuje wydarzeń, dzięki którym możemy budować swoją tożsamość, poznać siebie nawzajem i swoją kulturę, a przez to zbliżyć się do siebie, bez lęku, bez uprzedzeń, w bardzo pozytywnych emocjach.

Wykonawcy i prowadzący

  • kapela Szőrénszálán w składzie Farkas Gyulai (skrzypce, śpiew) oraz Vajk Gyulai (lutnia koboz, flet, kaval), Bence Nagy (bęben, drumla, flet, kaval). Członkowie zespołu mieszkają w Budapeszcie i grają muzykę tradycyjną od lat, także w różnych składach muzycznych.
  • Bence Nagy – mistrz budowania piecy w stylu węgierskim, miłośnik tradycyjnego rzemiosła i tańców, promotor węgierskiej sztuki ludowej poza jej granicami w ramach programu Petőfi; więcej na https://www.facebook.com/nepikalyha
  • Joanna Mieszkowicz – wieloletnia miłośniczka kultury Czangów, uczestniczka wielu spotkań 'domów tańca’ oraz taborów tańca w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce, animatorka i propagatorka kultury Czangów w Polsce. Wspólnie z kapelą Szépszerével tworzy wędrujące wydarzenia pod nazwą Festiwal Czango w Polsce. Więcej na https://www.facebook.com/festiwalczango
  • Jola Zientek-Varga i Karol Varga – polsko-węgierskie małżeństwo, które uwielbia gotować: Karol po węgiersku, a Jola wielokulturowo, za to po wegańsku. O ich kunszcie kulinarnym będziemy mogli przekonać się na własnych podniebieniach.

BĄDŹMY EKO:

^ Weź bidon z napojem (najlepiej bez cukru), na miejscu będzie zdrowa woda z kranu; miskę i łyżkę (najlepiej wielorazową) oraz dobry humor

^^ Wybierz eko transport: autobus MPK 31 bezpośredni z centrum Torunia; rower, wspólne dojazdy (carpooling) z rodziną, przyjaciółmi – GPS: 53.053939, 18.540298;

Zapraszamy serdecznie! Szeretettel meghívjuk!

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

10:48 przyjazd autobusu MPK linii 31 na Barbarkę (odjazd z al. Solidarności o 10:22)

11:00-12:30 Część poranna

  • Warsztaty kulinarne (I część): Jola Zientek-Varga i Karol Varga
  • Warsztat budowania pieca (I część): Bence Nagy
  • Warsztaty instrumentalne – skrzypce: Farkas Gyulai

13:00-14:00 Msza święta w Kaplicy św. Barbary na Barbarce

14:00-14:30 Tańce Czango pod Kaplicą – poprowadzi Joanna Mieszkowicz, a zagra kapela Szőrénszálán

14:30-15:00 Kociołek

15:00-16:30 Część popołudniowa

  • Warsztaty tańców i śpiewów czango – Joanna Mieszkowicz
  • Warsztaty instrumentalne – skrzypce: Farkas Gyulai

16:30-18:30 Potańcówka węgiersko-polska – czango zagra kapela Szőrénszálán oraz uczestnicy warsztatów; polską muzykę i zagrają i pokażą tańce artyści z grupy n obrotów

18:34- odjazd autobusu MPK linii 31 z Barbarki

Inwestycja

Warsztaty taneczne oraz potańcówka będą odpłatne w niewielkiej sumie – 20zł/spotkanie, budowanie pieca, instrumentalne (skrzypce) oraz kulinarne (te wraz z konsumpcją:) – 40zł.

Najlepiej zainwestować w karnecik na całość, w tym obiad w formie węgierskiego kociołka wegańskiego, w kwocie 70 złotych.

Kociołek (w miarę dostępności): 20 PLN (dorośli), 15 PLN (dzieci).

Dzieci do lat 10 i seniorzy 70+ udział bezpłatny, ale prosimy o rejestrację przez formularz.

Wszystkie bilety z opisami wydarzeń, także po angielsku dostępne są tutaj

Przy organizacji współpracujemy z:

Stowarzyszenie Tilia

Szkoła leśna na Barbarce

Grupa n obrotów

Przedszkole im. Marii Montessori w Toruniu

Podobne wpisy