András Hodorog
|

András Hodorog 

Urodzony w 1940 roku András Hodorog, flecista z Klézse, jest czołowym muzykiem ludowym ludu czango z rumuńskiej Mołdawii (Moldvy). W 2016 roku otrzymał nagrodę Mistrza Sztuki Ludowej (a Népművészet Mestere). Gry na flecie nauczył się od dziadka ze strony matki. Jego wiedza instrumentalna nie ogranicza się do muzyki tanecznej, ale jest również dobrze zorientowany w tradycji wokalnej węgierskiego dziedzictwa melodycznego. Podąża za przykładem swojej matki, Luki Hodorog, która była słynną pieśniarką, gawędziarką i badaczką starych zwyczajów w wiosce Klézse. Oprócz wielu kolekcji (np. Zoltán Kallós, István Pávai), muzyka Andrása Hodoroga jest również przechowywana w publikacjach. Jednocześnie sam uczestniczył w licznych obozach muzyki ludowej (tánctábor), domach tańca (táncház) i występach, gdzie uczył i demonstrował swoje umiejętności. Jest jednym z najbardziej wpływowych przedstawicieli mołdawskiej muzyki fletowej. Jego melodie zostały włączone do programów nauczania studentów muzyki ludowej.

Z wiejskiego flecisty, w ciągu ostatnich dziesięcioleci rozwinął się – zmienił – w wyjątkowego wirtuoza, podobnego do skrzypków – muzyków, pod wpływem wymagań społeczności domów tańca (głównie w Budapeszcie lub na obozach tanecznych). Z fletem gra razem ze skrzypkami, a nawet ich melodie, co było nieznane w tradycyjnej muzyce wiejskiej. Jego język muzyczny pokazuje wyjątkowe umiejętności, nieustannie odtwarzając znany materiał melodyczny z improwizacją motywiczną, nowymi formami i nową ornamentacją. Gra 84-letniego mistrza nie straciła na jakości przez lata, a nawet teraz wujek András (András bácsi) zachwyca publiczność i tancerzy coraz lepszymi i bardziej ekscytującymi wariacjami melodycznymi.

Przemierzy dwa tysiące kilometrów, dwadzieścia cztery godziny na dobę, z Klézse koło Bákó (po rumuńsku Bacau) w Mołdawii (na granicy Transylwanii, w Rumunii, po zewnętrznej stronie Karpat) do Gdańska i Torunia!

Podobne wpisy