Poznaj program i możliwości udziału w Festiwalu Czango
Utrzymywanie tradycji w życiu codziennym jest ważne – łączy narodowości – dodatkowo obszary mieszane, takie jak ten zamieszkały przez Czangów (obecnie teren wschodniej Rumunii) i cały region Karpat pomagają nam zrozumieć człowieka i dają przykład jak żyć w pokoju i harmonii. Każdy naród ma swoją historię wpisaną głęboko w dziedzictwo kulturowe, które chcemy odkrywać i wzbogacać nasze życie i relacje – tłumaczą organizatorzy. Sprawdźcie co ciekawego dla Was przygotowujemy.
Bilety
Mamy wydarzenia bezpłatne i płatne. Wstęp wolny obowiązuje na doskonałą wystawę fotografii „By ocalić kulturę czango”. Wernisaż z udziałem autora zdjęć – Gyula Ádáma, odbędzie się w piątek o godzinie 20.30 w piątek. Natomiast w niedzielę mogą Państwo bezpłatnie wziąć udział w panelu dyskusyjnym z udziałem m.in. ks. Dawida Wasilewskiego Chrześcijańskiej Książkosferze: „Polscy i węgierscy święci, co ich łączy?” na terenie przy Katedrze. Bogaty program zawiera warsztaty tańca, pieśni i gry na instrumentach oraz potańcówki do muzyki na żywo. Warto skorzystać z karnetów zbiorowe na warsztaty i potańcówki w Toruniu oraz karnet pakietu warsztatu i potańcówki w Gdańsku. Możesz sobie wybrać opcję do wyboru, aby jeszcze lepiej wykorzystać okazję do wspólnego świętowania, poznania czegoś nowego i relaksu z muzyką. Zachęcamy do zakupu biletów.
Karnety na warsztaty
Karnety warsztatowe obejmują 2 dowolne zajęcia w piątek i 3 dowolne zajęcia w sobotę. Po zakupie prosimy o przesłanie maila na adres czango@aerisfuturo.pl z informacją, które warsztaty wybierasz. Możliwe jest również zapisanie się na wybrane zajęcia na miejscu, w recepcji festiwalowej, gdzie będą dostępne listy uczestników.
Piątek w klimacie czango
W piątkowy poranek zaaranżujemy przestrzeń festiwalu, przygotujemy scenę w jurcie, ustawimy oświetlenie wolframowe, udekorujemy główną salę taneczną dużymi zdjęciami krajobrazów i zdjęciami z życia Czangów, aby stworzyć atmosferę tego miejsca.
Od piątkowego popołudnia rozpoczną się sesje nauki tańców i pieśni czango z Mołdawii i Gimeszu oraz gry na instrumentach przede wszystkim na skrzypcach i fletach, ale można będzie także spróbować gry na lutni koboz oraz gardonie i bębnie.
Następnie odbędzie się oficjalne otwarcie Festiwalu – zaprosimy na degustację wysokiej jakości węgierskich specjałów oraz koncert, którego tematem przewodnim będzie muzyka czango i w którym zaprezentujemy najbardziej tradycyjny styl występów, podkreślając rdzennych wykonawców czango:
Po koncercie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii węgierskiego artysty z Siedmiogrodu. Gyula Ádám uwiecznił lud czango, aby zachować tę wyjątkową kulturę od zapomnienia.
Ostatnim punktem wieczoru będzie táncház, czyli potancówka, gdzie do 2 nad ranem tradycyjna muzyka ludowa czango będzie grana na przemian z polską muzyką ludową. Zapraszamy również najbardziej tradycyjnych polskich muzyków chętnych do wspólnego grania melodii czango.
Sobota od Mołdawii przez Karpaty ukraińskie i polskie po Kujawy i Pomorze
W sobotę (po szybkim odespaniu) przez cały dzień trwać będą zajęcia dla początkujących i zaawansowanych.
Sobotni wieczorny koncert będzie podróżą muzyczną od Mołdawii przez Karpaty po Kujawy i Pomorze – wystąpią przede wszystkim huculska kapela Czeremosz im. Romana Kumłyka oraz Mielcarek Iwan Niwiński Trio, Kazimierz Nitkiewicz; Kapela Chełmińska, grupa śpiewacza Środa kujawska, a wśród instrumentarium m.in.: cymbały, basetla, trąbka i klarnet. Następnie tańce do białego rana, ponownie na przemian z polską, ukraińską i węgierską muzyką.
Niedzielny spływ muzyczną tratwą oraz co łączy polskich i węgierskich świętych
Po niedzielnej mszy w kościele w Katedrze odbędzie się spotkanie poszukujące połączeń między polskimi i węgierskimi świętymi. Na zakończenie Festiwalu zapraszamy na kolejny rejs muzyczną tratwą niesioną melodiami polskimi i czango.
Zapraszamy także na rozgrzewkę do Gdańska, w oliwskiej Paszczy lwa we czwartek 10.10 odbędą się warsztaty i potańcówka.
Więcej informacji o wydarzeniach:
Zostań wolontariuszem/wolontariuszką podczas Festiwalu Czango!
Dołącz do nas, przeżyj niezapomnianą przygodę, zdobądź nowe umiejętności oraz znajomości. Aby dowiedzieć się więcej na czym polega wolontariat zajrzyj do naszego artykułu o naborze na wolontariat.