Johann Wolfgang Niklaus

Johann Wolfgang Niklaus

Johann Wolfgang Niklaus jest aktorem, śpiewakiem, muzykiem, reżyserem i antropologiem. Urodzony w Monachium 1957 r., wychowywał się w górach południowego Tyrolu, studiował na uniwersytecie Wiedeńskim teatrologie, aktorstwo, reżyserie, etnologie, antropologie i romanistykę. Od ponad trzydziestu lat mieszka i pracuje w Polsce. Odbywał staże aktorskie i muzyczne między innymi z aktorami Jerzego Grotowskiego, z Marcelem Peresem i Lykourgosem Angelopoulosem. Pracował w Teatrze Gardzienice. Jest współtwórcą Teatru Węgajty oraz współtwórcą i do dziś wieloletnim kierownikiem artystycznym Scholi Węgajty i reżyserem jej spektakli muzycznych.

Spektakle, koncerty i dramaty liturgiczne Scholi Węgajty prezentowane były na zaproszenie różnych organizatorów i festiwali niemal we wszystkich większych miastach w Polsce, a także w Estonii, Danii, Grecji, na Ukrainie i Litwie, w Czechach, Słowenii, Chorwacji, Niemczech, Włoszech, Francji, Rosji, Szwajcarii, Hiszpanii, Serbii, Macedonii, Rumunii i na Węgrzech. Wspólnie z zespołem wypracował unikalny i rozpoznawalny idiom wykonawczy i stylistyczny, oparty na archaicznych i tradycyjnych technikach warsztatu muzyczno-teatralnego.

Uczestnik lub organizator wielu wypraw artystycznych i kulturoznawczych do enklaw kulturowych w Polsce, Andaluzji, na Korsyce, Sardynii, na Bałkanach, na Cyprze, w Grecji, Dalmacji, Szwajcarii, Austrii, Francji, na Huculszczyźnie, do Połtawy, Rosji, Maroko, Mołdawii, Karpat i Transylwanii rumuńskiej. Autor tekstów publikowanych w czasopismach antropologicznych i kulturalnych. Jest również autorem, dyrektorem artystycznym i managerem ważnych projektów kulturowych.

Johann Wolfgang Niklaus
Autor zdjęcia: Adam Zakrzewski

Podobne wpisy