Czango

Madziarska majówka w rytmie czango – zapraszamy do Zakopanego w sobotę 25 maja

„Polak Węgier – dwa bratanki” – to hasło jest znane każdemu z nas. Jakie są jednak jego korzenie? Co łączy nasze kultury? Spotkanie z pewnością uwrażliwi nas na mnogość pokrewieństw między polską i węgierską obyczajowością. W sobotę 25 maja od godziny 19:00 przy hotelu Hyrny w Zakopanem (ul. J. Piłsudzkiego 20) zapraszamy na spotkanie z węgierską kulturą z pogranicza Karpat Wschodnich. Zagra i zaśpiewa kapela Rézlevél z Budapesztu. Będzie także nauka tańców i potańcówka.

Czango (węgierskie csángó) to oficjalna nazwa Węgrów mieszkających w Mołdawii, regionie leżącym w granicach Rumunii, stanowią w tym kraju mniejszość etniczną węgierskiego pochodzenia. To jedna z najmniej znanych grup etnicznych w Europie i z wielu przyczyn zagrożona. Przez wiele lat Czangom nie pozwalano na pielęgnowanie własnej kultury. W przeciwieństwie do prawosławnej większości Rumunów są katolikami i od czasów osiedlania się w Mołdawii to wiara odgrywała ważną i spajającą rolę.

Tradycyjna muzyka czango jest wyjątkowa – głęboko zakorzeniona w wielokulturowej historii regionu Karpat Wschodnich. Znajdziemy w niej rytmy cygańskie, żydowskie, bałkańskie, a nawet polskie. Atutem tańców Czango może być fakt, że większość to tańce w kręgu, zatem nie trzeba mieć partnera lub partnerki, a kroki są zazwyczaj proste, choć tempa bywają bardzo szybkie.

Na potańcówkę warto wziąć ze sobą wygodne buty, dziewczyny i kobiety – spódnice, koszulkę na przebranie (może być gorąco), a przede wszystkim dobry humor i chęć obcowania ze wspólnotą.

Zagra kapela Rézlevél z Budapesztu w składzie Farkas Gyulai – skrzypce, flety, nauka śpiewów i tańców, Tamás Kovács – lutnia koboz, Andor Schindler – flety.

Spotkanie poprowadzi Joanna Mieszkowicz, nauczycielka tańców czango, pasjonatka kultury tradycyjnej, uczestniczka wielu domów tańca oraz taborów tańca w Rumunii, na Węgrzech oraz w Polsce, animatorka i propagatorka kultury czango w Polsce.

Naszym życzeniem jest kontynuowanie budowania relacji, przyjaźni pomiędzy sympatykami tradycyjnych kultur dzięki wspólnemu doświadczeniu jej wspaniałości, zabawy jak i odpoczynku. Naszym marzeniem jest także wciąganie nowych osób do tego kręgu, do tej atmosfery, aby także mogli odczuwać pozytywne emocje, które my doświadczamy będąc już zanurzeni w pięknie tradycyjnej kultury.

Wstęp: co łaska do kapelusza.

Zapraszamy!

Więcej informacji na www.czango.pl oraz https://www.facebook.com/festiwalczango

Kontakt: Joanna Mieszkowicz

joanna.mieszkowicz@gmail.com

T: +48 693 589 391

Podobne wpisy